V Kladně začne studie ekologického zatížení Poldi

ČTK ČTK
10. 1. 2012 17:15
Výsledky studie budou známy za dva roky, město pak požádá o peníze na sanaci
Vápenné pece huti Koněv
Vápenné pece huti Koněv | Foto: Ondřej Besperát

Kladno - Kladenská radnice vybrala vítěznou firmu, která provede analýzu starých ekologických zátěží v areálu bývalé Poldi.

Za průzkum třísethektarové oblasti město zaplatí 48 milionů korun. Většinu peněz uhradí z evropských dotací.

Analýza, která potrvá dva roky, by měla odhalit, jaké jsou v areálu problémy a navrhnout jejich řešení. Podle primátora Dana Jiránka (ODS) poté Kladno zažádá o dotace na sanaci území. Ta by mohla začít nejdříve po roce 2015.

Studie by podle Jiránka měla zejména odpovědět na to, do jaké míry je území kontaminováno odpadem, který zde v minulosti vznikal při provozu těžkého průmyslu. "Jednak je to důležité kvůli potenciálním investorům, jednak je to důležité, abychom věděli, co tam v tom podzemí je," podotkl Jiránek.

Radní chtějí v jedné části bývalé Poldi vybudovat obytnou zónu, kterou by odděloval pás zeleně. Ve zbytku areálu by měla vzniknout průmyslová zóna, která bude zaměřená především na drobnější výrobu. Sanace celého území by mohla stát až 1,5 miliardy korun.

Studie ukáže i náklady na sanaci

Průzkum areálu provede sdružení firem AR Kladno Vodní zdroje a Aquatest, které předložilo nejnižší nabídku. Odborníci se podle Jiránka zaměří na historii celého území, budou také provádět vrty v prostorách bývalých kalíren nebo elektrárenských provozů.

Studie by kromě ekologických zátěží měla zjistit také přesnější odhad nákladů na sanaci i to, jestli je vůbec možné území rekultivovat. "Jestli chceme s areálem něco udělat, tak je tohle naprostý základ," prohlásil Jiránek.

Podívejte se, jak vypadal areál Poldi v roce 2007.

Podobnou analýzu už dříve město nechalo zpracovat na menším prostoru v areálu bývalé huti Koněv, kde má vzniknout obytná zóna. Studie zjistila, že ekologické zátěže mohou z dlouhodobého hlediska ohrožovat zdraví lidí. Město kvůli tomu v lednu podle Jiránka požádá o dotace na sanaci. Pokud je získá, tak ještě letos vypíše tendr.

Cena sanace se odhaduje na částku kolem 150 milionů korun. "Je to rozhodně jedno z více zatížených území," dodal Jiránek. Podle něj budou v některých dalších částech bývalé Poldi menší problémy s ekologickými zátěžemi. Předpokládá, že "menší sanace" začne již příští rok.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy