V Kladně začne studie ekologického zatížení Poldi

ČTK ČTK
10. 1. 2012 17:15
Výsledky studie budou známy za dva roky, město pak požádá o peníze na sanaci
Vápenné pece huti Koněv
Vápenné pece huti Koněv | Foto: Ondřej Besperát

Kladno - Kladenská radnice vybrala vítěznou firmu, která provede analýzu starých ekologických zátěží v areálu bývalé Poldi.

Za průzkum třísethektarové oblasti město zaplatí 48 milionů korun. Většinu peněz uhradí z evropských dotací.

Analýza, která potrvá dva roky, by měla odhalit, jaké jsou v areálu problémy a navrhnout jejich řešení. Podle primátora Dana Jiránka (ODS) poté Kladno zažádá o dotace na sanaci území. Ta by mohla začít nejdříve po roce 2015.

Studie by podle Jiránka měla zejména odpovědět na to, do jaké míry je území kontaminováno odpadem, který zde v minulosti vznikal při provozu těžkého průmyslu. "Jednak je to důležité kvůli potenciálním investorům, jednak je to důležité, abychom věděli, co tam v tom podzemí je," podotkl Jiránek.

Radní chtějí v jedné části bývalé Poldi vybudovat obytnou zónu, kterou by odděloval pás zeleně. Ve zbytku areálu by měla vzniknout průmyslová zóna, která bude zaměřená především na drobnější výrobu. Sanace celého území by mohla stát až 1,5 miliardy korun.

Studie ukáže i náklady na sanaci

Průzkum areálu provede sdružení firem AR Kladno Vodní zdroje a Aquatest, které předložilo nejnižší nabídku. Odborníci se podle Jiránka zaměří na historii celého území, budou také provádět vrty v prostorách bývalých kalíren nebo elektrárenských provozů.

Studie by kromě ekologických zátěží měla zjistit také přesnější odhad nákladů na sanaci i to, jestli je vůbec možné území rekultivovat. "Jestli chceme s areálem něco udělat, tak je tohle naprostý základ," prohlásil Jiránek.

Podívejte se, jak vypadal areál Poldi v roce 2007.

Podobnou analýzu už dříve město nechalo zpracovat na menším prostoru v areálu bývalé huti Koněv, kde má vzniknout obytná zóna. Studie zjistila, že ekologické zátěže mohou z dlouhodobého hlediska ohrožovat zdraví lidí. Město kvůli tomu v lednu podle Jiránka požádá o dotace na sanaci. Pokud je získá, tak ještě letos vypíše tendr.

Cena sanace se odhaduje na částku kolem 150 milionů korun. "Je to rozhodně jedno z více zatížených území," dodal Jiránek. Podle něj budou v některých dalších částech bývalé Poldi menší problémy s ekologickými zátěžemi. Předpokládá, že "menší sanace" začne již příští rok.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy