V Jesenici u Prahy odhalí pomník letce RAF Josefa Řehky

ČTK ČTK
10. 9. 2010 15:34
Josdef Řehka byl členem 310. československé perutě letectva RAF.
Britská stíhačka Hurricane, na které létali českoslovenští piloti
Britská stíhačka Hurricane, na které létali českoslovenští piloti | Foto: Wikipedia.org

Jesenice (u Prahy) - V Jesenici u Prahy v neděli odhalí pomník válečného pilota Josefa Řehky, který byl členem 310. československé perutě v britském Královském letectvu (RAF).

Pomník k uctění památky tohoto jesenického rodáka vznikl při příležitosti stého výročí jeho narození. Bude umístěn v Budějovické ulici na pietním místě, kde jsou již památníky padlých hrdinů z první a druhé světové války, uvedl starosta Zdeněk Pánek.

Řehka se narodil 12. září 1910 v Jesenici. Od mládí ho lákalo letectví, a proto absolvoval leteckou školu v Košicích. Působil jako zkušební pilot ve Vodochodech a později jako civilní pilot na ruzyňském letišti.

Po vypuknutí druhé světové války odešel do Polska a odtud postupně do Francie a Británie, kde se stal členem 310. československé perutě letectva RAF.

V červnu 1945 se vrátil do rodné obce a nastoupil k civilnímu letectvu v Ruzyni. Po únoru 1948 emigroval do Británie, kde opět létal až do svých 55 let. Zemřel 15. ledna 1984 a je pochován na hřbitově v anglickém Brookwoodu.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy