V Berouně vzniká nová pěší zóna, asfalt nahradí dlažba

ČTK ČTK
5. 4. 2015 14:53
Cílem je zklidnit provoz v této lokalitě a zvýšit bezpečnost chodců.
Berounská radnice (ilustrační snímek)
Berounská radnice (ilustrační snímek) | Foto: Ondřej Koníček

Beroun - V centru Berouna v těchto dnech začala výstavba pěší zóny v ulicích u Plzeňské brány. "Dělníci frézují a odvážejí asfalt, do konce dubna by ho měla nahradit žulová dlažba," řekla starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci).

Cílem je zklidnit provoz v této lokalitě a zvýšit bezpečnost chodců. Nová pěší zóna bude začínat při vjezdu do Palackého ulice a končit u výjezdu do Havlíčkovy ulice a na Seydlovo náměstí. Vozovku mezi nynějšími obrubníky dělníci odfrézují, zarovnají a položí kamennou dlažbu. Všechny zpevněné plochy by měly být ve stejné úrovni.

Nebezpečné situace

Radnice podle Endrlové zohlednila skutečnost, že lidé ulice kolem Plzeňské brány v podstatě využívají jako pěší zónu bez ohledu na provoz aut. "Když začnou u horní brány prodávat zmrzlinu, tak se tam začnou všichni chovat jako na pěší zóně," podotkla Endrlová.

Nepřehledná situace podle ní bývá i v Hornohradební ulici, kde mají vyložené bedýnky zelináři a mezi nimi se volně se pohybují lidé i auta. "Totéž se děje i v Pivovarské a Slapské a části Kostelní. Lidé jdou primárně vozovkou, a až když jedou auta, tak uhýbají na chodníky," upozornila starostka. Pěší zónou by v budoucnu měla být i Kolářská ulice.

S auty jen rezidenti a zásobování

S auty do této oblasti budou moci nově jen lidé, kteří zde mají trvalé bydliště, a ve vymezených časech zásobovací vozy, konkrétně od 6. do 10. a od 18. do 22. hodiny. Pro výjezd z Husova náměstí bude sloužit pouze Česká ulice.

Beroun chce do poloviny května připravit městské centrum na oslavy výročí 750 let od první písemné zmínky o městě. Nové podoby by se měly dočkat mimo jiné brány Plzeňská a Pražská, které mají dostat novou fasádu. Opravena by měla být také fasáda budovy v ulici Na Nové, v jejímž přízemí je městské informační centrum.

 

Právě se děje

Další zprávy