Uprchlíci v Bělé se znovu vzbouřili. Policie posílí ochranu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2015 21:20
Cizinci se podle ministra vnitra Milana Chovance dožadují propuštění, chtěli by do Německa. Usilují také o vrácení svých mobilních telefonů a hotovosti.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem. | Foto: ČTK

Bělá pod Bezdězem (Mladoboleslavsko) - Ministerstvo vnitra posílí policejní ochranu v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, odkud se ve čtvrtek pokusilo uprchnout přes 50 běženců.

Uvedli to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý, kteří v Bělé diskutovali se zaměstnanci zařízení. Cizinci se podle nich dožadují propuštění, chtějí do Německa. Usilují také o vrácení mobilních telefonů a hotovosti.

Jen za pátek bylo v Česku zachyceno 122 migrantů, což je za jeden den nejvíc za poslední dobu, řekl večer Chovanec v televizi Nova.

Běženci se ve čtvrtek vzbouřili, v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. Stejná situace se opakovala i poté, co zařízení ministr s policejním prezidentem opustili. Policie proti cizincům zakročila, neboť neuposlechli výzvy, aby se vrátili na ubytovny, a začali demolovat zařízení.

Hladovka nebo sebepoškozování

Různé protesty jsou podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být. "My jsme jen okrajová migrační trasa, přes níž jde zlomek běženců, kteří jedou přes Rakousko," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Základní požadavek migrantů v Bělé je okamžité propuštění a chtějí vrátit telefony a hotovost. "To jsou všechno věci, které jsou v souladu se zákonem, který neumožňuje, abychom jim tyto věci nechávali u sebe," dodala Rendlová.

Podle ní si ale běženci mohou zatelefonovat a pokud mají vlastní hotovost, je jim průběžně uvolňována na to, aby si v areálu zařízení nakoupili.

Jednotky z několika krajů

Chovanec a Tuhý uvedli, že kvůli zvýšené ochraně areálu vedení policie stáhne do Bělé jednotky z několika krajů. Měla by vznikat i nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v ČR vytvořeno 1200 míst. Nyní jich je v zařízeních v Bělé a v Zastávce u Brna asi 500.

Běženci po celý den v prostoru pro vycházky vytrvale skandovali a vyvolávali různá hesla. Zařízení je téměř plné, v pátek by mělo areál opustit asi 30 běženců, někteří budou převezeni do zařízení stejného typu u Brna. Další by měli odcházet do zemí, kde byli registrováni, hlavně do Rakouska.

V Česku nyní kvůli migrantům platí první stupeň ochrany hranic, policie od června zvýšila počty kontrol zaměřených na uprchlíky. Kontroly se týkají silnic i vlakových spojů.

"Připravujeme se i na možné nasazení druhého stupně ochrany hranic, téměř 100 migrantů za jeden den už je poměrně vysoké číslo, může se stát, že vláda 20. srpna dostane od ministerstva vnitra návrh, aby se zpřísnily kontroly na hranicích České republiky, což bude vázat kapacity policie. A my vedle toho potřebujeme finanční prostředky," řekl Chovanec.

Případný třetí stupeň by znamenal, že se do ochrany hranic zapojí i armáda. Tak dramatický scénář však politici ještě nedávno nepředpokládali.

Jednotky z jiných krajů

Areál v Bělé slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. Zařízení tohoto typu bylo v ČR pouze jedno. Protože nestačily kapacity, asi před dvěma týdny se provizorně otevřelo i zařízení v Zastávce u Brna.

Všechna ostatní zařízení v ČR jsou určena pro žadatele pro azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

V Bělé je 380 uprchlíků

V Bělé je nyní asi 380 uprchlíků, dalších zhruba 120 je v Zastávce. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany. Ještě v pátek by do Bělé měla dorazit i část ze 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru auta. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.

Radnice v Bělé zatím žádné obavy obyvatel ani větší reakce na situaci nezaznamenala. "Samozřejmě lidé zaregistrovali větší pohyb policejních vozů, když přijížděly posily, ale jinak se to města vůbec nedotklo," řekl starosta Milan Lomoz.

Areál v Bělé je v lese asi pět kilometrů od města Bělá pod Bezdězem. Zařízení pro uprchlíky vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda.

 

Právě se děje

Další zprávy