ÚOHS znovu prozkoumá tendr na obnovu chrámu sv. Barbory

ČTK ČTK
28. 3. 2014 10:14
Zakázku zadávala kutnohorská farnost, výběrové řízení se ale protahovalo, a tak jej nakonec zrušila.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. | Foto: Aleš Pospíšil

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal znovu zabývat zakázkou na obnovu interiéru chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Zahájil správní řízení.

Jeden z uchazečů v tendru za 154 milionů korun se odvolal proti jeho zrušení.

Zakázku zadávala Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora. Snažila se o to celkem třikrát, nakonec ji ale zrušila. Podle Kateřiny Grenarové z kutnohorské farnosti se výběrové řízení neúměrně protahovalo.

"Nebyla už reálná šance, že splníme podmínky přislíbené dotace z unijních fondů," uvedla Grenarová. Podle ní chce farnost unikátní památku opravovat postupně z vlastních prostředků.

ÚOHS se zakázkou zabývá opakovaně. V roce 2012 tendr zrušil. Podle úřadu zadavatel stanovil nepřiměřené požadavky na prokázání technických kvalifikačních předpokladů uchazečů.

Chrám svaté Barbory patří do seznamu památek UNESCO a postupně se opravuje několik let poté, co statici upozornili na zoufalý stav chrámu a na nebezpečí zřícení části jeho opěrného systému.

Chrám byl založen v roce 1388, jeho stavba ale byla několikrát přerušena a dokončit se ji podařilo až po více než pěti stech letech v roce 1905. Dalších téměř sto let se památka neopravovala.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy