ÚOHS znovu prozkoumá tendr na obnovu chrámu sv. Barbory

ČTK ČTK
28. 3. 2014 10:14
Zakázku zadávala kutnohorská farnost, výběrové řízení se ale protahovalo, a tak jej nakonec zrušila.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. | Foto: Aleš Pospíšil

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal znovu zabývat zakázkou na obnovu interiéru chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Zahájil správní řízení.

Jeden z uchazečů v tendru za 154 milionů korun se odvolal proti jeho zrušení.

Zakázku zadávala Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora. Snažila se o to celkem třikrát, nakonec ji ale zrušila. Podle Kateřiny Grenarové z kutnohorské farnosti se výběrové řízení neúměrně protahovalo.

"Nebyla už reálná šance, že splníme podmínky přislíbené dotace z unijních fondů," uvedla Grenarová. Podle ní chce farnost unikátní památku opravovat postupně z vlastních prostředků.

ÚOHS se zakázkou zabývá opakovaně. V roce 2012 tendr zrušil. Podle úřadu zadavatel stanovil nepřiměřené požadavky na prokázání technických kvalifikačních předpokladů uchazečů.

Chrám svaté Barbory patří do seznamu památek UNESCO a postupně se opravuje několik let poté, co statici upozornili na zoufalý stav chrámu a na nebezpečí zřícení části jeho opěrného systému.

Chrám byl založen v roce 1388, jeho stavba ale byla několikrát přerušena a dokončit se ji podařilo až po více než pěti stech letech v roce 1905. Dalších téměř sto let se památka neopravovala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy