Nymburští lékaři dostali za smrt pacienta podmínku a dvouletý zákaz činnosti

ČTK ČTK
21. 3. 2017 19:02
Pacientovi, který byl hospitalizován v nymburské nemocnici, zapomněli lékaři podávat inzulín, na následky kritického stavu poté zemřel. Po jeho smrti si lékaři chybu uvědomili a zfalšovali dokumentaci. Nyní jim soud vyměřil za usmrcení z nedbalosti a falšování zdravotnické dokumentace podmíněné tresty a zákaz činnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nymburk - Tři lékaři nymburské nemocnice obvinění z usmrcení z nedbalosti a z padělání a vystavení nepravdivých dokumentů odešli od soudu s podmíněným trestem. Dva z nich také dostali zákaz činnosti na dva roky. Státní zástupkyně i obhájci si ponechali lhůtu na odvolání. U soudu mimo jiné zaznělo, že jednatelka nemocnice a vedení města by měly z případu vynést vyvodit důsledky. Starosta to odmítl.

Primář interního oddělení Václav Hulínský dostal za usmrcení z nedbalosti a falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování úhrnný trest odnětí svobody po dobu 18 měsíců s podmínkou na dva roky. Zároveň mu soud udělil zákaz činnosti lékaře na pozici primáře po dobu dvou let.

Ošetřující lékař zemřelého pacienta Michal Križanovič odešel od soudu za usmrcení z nedbalosti s dvouletým trestem odnětí svobody s tříletou podmínkou, zároveň nesmí dva roky vykonávat lékařskou činnost. Lékařka Tamara Malcevová byla za falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování potrestána 18 měsíci odnětí svobody s dvouletou podmínkou. Jako jediné jí soud neudělil zákaz činnosti.

"Já jsem tady jako vedoucí lékař toho oddělení a zatím tu funkci nemám komu předat, takže víceméně buďto odejdu a potom bude nějaký velký problém, nebo budu držet basu a problém nebude do té doby, než odejdu," řekl po vyhlášení rozsudku Hulínský.

Ošetřující lékař v lékařské zprávě přehlédl, že pacient je diabetik, kvůli čemuž ho nechal téměř celý týden bez inzulinu. Pacient byl po šesti dnech propuštěn a mohl se vrátit do domova s pečovatelskou službou. Následně byl v kritickém stavu převezen zpět do nymburské nemocnice, kde zemřel. Kromě toho lékaři falšovali po mužově smrti dokumentaci, aby zamaskovali selhání.

Na pochybení nepřišel ani primář při dvou velkých vizitách. "Není možné, abych se seznamoval se všemi diagnózami všech pacientů, vždy kontroluji pouze to, s čím je u nás pacient primárně hospitalizován. V tomto případě to byly bolesti kolem kyčle," řekl již dříve u soudu primář Hulínský.

Po smrti pacienta přišli lékaři na své pochybení. Primář řekl, že do zprávy byly proto na jeho pokyn doplněny informace o tom, že pacientovi inzulin podáván byl. "Chtěl jsem chyby kolegy zakrýt, iniciátorem zfalšování zprávy jsem byl já. Stala se chyba a je mi jí líto," řekl primář.

Informace do zprávy doplnila na žádost primáře v sobotu sloužící lékařka Tamara Malcevová. Byla ze zfalšování dokumentace obviněna spolu s primářem. "Šla jsem a tu zprávu doplnila. Bylo to na žádost primáře, ale nijak na mě netlačil. Byla jsem blbá," řekla dříve Malcevová.

"Pochybení ze strany jednatelky (nemocnice) nevidíme, a to i na základě vyneseného rozsudku. Vnímáme situaci jako velmi politováníhodnou. A i rozsudky potvrdily, že se jednalo o selhání jednotlivců, ne systémových kroků uvnitř nemocnice," řekl na tiskovém briefingu po vynesení rozsudku nymburský starosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk).

Nymburská nemocnice nyní bude řešit personální situaci na interním oddělení. Podle jednatelky Aleny Havelkové již nemocnice má plán, jak bude po vyhlášení rozsudku fungovat. Podle ní má nemocnice také provizorní řešení pro případ, kdyby se jí nepodařilo najít vhodného lékaře na funkci primáře. "Interní oddělení zůstane za všech okolností zachováno," řekla Havelková.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 52 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy