Superb byl ojetý, už se nedotknu ničeho kromě manželky, řekl muž Jermanové k užívání služebního vozu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 8. 2018 13:54
Neobvyklým způsobem se pokusila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová ukončit vlastní kauzu služebního auta, s nímž jezdil její manžel. Společně v pondělí po poledni předstoupili před novináře, promluvil ale jen Jakub Pokorný - hejtmančin manžel pouze přečetl prohlášení a poté oba odešli, aniž by novinářům odpověděli na otázky. Pokorný ve svém krátkém vystoupení oznámil především to, že služební auto Středočeského kraje už nebude využívat.
Vyjádření manžela hejtmanky ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové k užívání služebního vozu | Video: Radek Bartoníček

Praha - Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v pondělí svolala tiskovou konferenci ke kauze svého služebního auta, které využívá její manžel. Sama však neřekla jediné slovo, Jakub Pokorný pouze novinářům přečetl připravené prohlášení, pak oba odešli. Z krátkého vystoupení vyplynulo především to, že Jakub Pokorný už auto kraje nebude využívat.

Televize Seznam minulý týden informovala, že jedno ze dvou služebních aut hejtmanky využívá její muž. Něco takového mu sice umožňuje smlouva mezi hejtmankou a krajem, ovšem žádný jiný hejtman takovou vymoženost nemá, navíc ANO se vždy prezentovalo jako hnutí proti "papalášským" způsobům.

"Politika mě nikdy nezajímala, můj život se točí kolem mých blízkých, práce, fotbalu a kamarádů," četl novinářům hejtmančin manžel.

Pokorný potvrdil, že autem Superb skutečně jezdil, argumentoval ale tím, že auto je staré dva roky a má najeto přes 100 tisíc kilometrů. "Je to vůz po bývalém hejtmanovi. Nevybíral jsem model ani výbavu. Bylo to auto služební, hejtmanky, a já jsem nic neřešil. Na toto auto existuje služební smlouva," prohlásil. Podle jeho slov zaplatili přes 29 tisíc za pohonné hmoty a ještě další tři tisíce krajskému úřadu.

"Pro rodinný život není veřejná funkce úplně ideální. Nicméně já svou ženu podporuji ve všem, i když to není pro nás vždy jednoduché. Moc mě mrzí, že se Jarka kvůli mně dostala do této nepříjemné situace. Požádal jsem ji tedy, aby nás auta okamžitě zbavila. Garantuji vám, že už se žádného předmětu Středočeského kraje nedotknu, kromě své manželky," končil neobvyklé vystoupení manžel hejtmanky.

Poté Pokorná Jermanová spolu s manželem okamžitě opustila sál, aniž by dala novinářům šanci položit dotaz. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy