Středočeský kraj zrušil žákovské jízdné. Nejsme tu od vyplácení sociálních dávek, říká Jermanová

ČTK ČTK
22. 11. 2016 15:44
Žákům, studentům i učňům ve středních Čechách přestane kraj hradit žákovské jízdné. Koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tak zrušila praxi zavedenou za předchozí vlády ČSSD. Podle nynější hejtmanky Jaroslavy Jermanové kraj nemá vyplácet sociální dávky a ušetřené peníze se podle ní dají využít lépe. Například na vybavení mateřských nebo středních škol.
Jaroslava Jermanová
Jaroslava Jermanová | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Středočeský kraj přestane hradit žákovské jízdné a proplácet poplatky za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. "Rozhodli o tom noví radní na úterním jednání," sdělila Helena Frintová z tiskového oddělení kraje. Nová koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tak zrušila praxi zavedenou za předchozí vlády ČSSD. Bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD) to označil za velkou chybu.

Středočeský kraj byl posledním, který úhradu regulačních poplatků úplně nezrušil. Od loňského ledna byla většina poplatků zrušena a kraj pacientům hradil jen 90 Kč za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. Tato praxe má skončit k 31. prosinci. "Kraj již nebude proplácet regulační poplatky za poskytnutí pohotovostní služby. Prostředky uvolňované z krajského rozpočtu na tyto účely investuje výhradně do rozvoje zdravotnických služeb tak, aby bylo možné poskytnout co nejlepší péči zejména pacientům s nejvážnějším onemocněním," uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později přešel na takzvaný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů Kč. Od srpna 2010 do konce letošního září hejtmanství vyplatilo 74,8 milionu Kč a vyhovělo 51 700 žadatelům.

Kraj také přestane středočeským žákům, učňům a studentům vyplácet žákovské jízdné na pokrytí nákladů na dojíždění do školy. "V koalici jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá a duplicitní sociální dávka. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky," uvedla hejtmanka. Prostředky se podle ní dají využít efektivněji, třeba na vybavení mateřských nebo středních škol.

Předchozí vedení plánovalo vyčlenit na žákovské jízdné v rozpočtu na příští rok 40 milionů korun, tedy stejně jako na letošek. Projekt byl spuštěn od školního roku 2009/2010 a celkově dosud kraj vyplatil 385 milionů korun a vyhověl 155 700 žádostem. Dalších 4 tisíce žádostí zbývá k vypořádání. "Tím, že se žádosti nebudou muset vyřizovat, omezí se výrazně už tak přebujelá byrokracie na krajském úřadě," očekává radní pro školství Jan Skopeček (ODS).

Proplácení zdravotnických poplatků bylo spolu se žákovským jízdným někdejším předvolebním slibem ČSSD, tehdejší opozice to označovala za mrhání penězi. Bývalého hejtmana Peteru zrušení této praxe mrzí. "To je velká chyba, kterou koalice udělala, a to se jim do budoucna ještě vymstí," prohlásil. S rušením nesouhlasí podle prohlášení svého klubu ani komunisté, kteří bývalou vládu ČSSD nejdříve podporovali a v dalším období se sociálními demokraty vládli v koalici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy