Středočeský kraj rozdělil zaplaveným obcím 78 milionů

ČTK ČTK
15. 7. 2013 12:29
Stát Středočeskému kraji uvolnil 220 milionů korun, 50 milionů Kč už kraj rozdělil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Novák

Praha - Středočeský kraj v pondělí rozdělil dalších 78 milionů Kč ze státních dotací obcím, které v červnu postihly povodně.

Do krajského zařízení půjde 16 milionů korun. Návrh v pondělí schválili krajští zastupitelé. Stát Středočeskému kraji uvolnil 220 milionů korun, 50 milionů Kč už kraj rozdělil.

"Zbývajících více než 70 milionů korun bychom rádi po dohodě s ministerstvem financí použili na pomoc malým obcím, které budou muset například spolufinancovat opravy místních komunikací," řekl novinářům hejtman Josef Řihák (ČSSD).

Z peněz od vlády kraj vyplácí zálohy podle výše nahlášených škod. Obce, jež žádaly o půl milionu a méně, dostanou celou sumu, ostatní jen část.

Kraj také poskytl každé z 213 obcí po 160 000 Kč z fondu hejtmana, který je součástí krajského rozpočtu. Zbytek z vyčleněné částky 43 milionů z krajského rozpočtu mají obdržet hasiči. Šest z 213 obcí finanční dar do fondu vrátilo s tím, že nebyly zaplaveny.

Podle opozičních občanských demokratů by kraj mohl obcím přispět více. Zastupitel za ODS Tomáš Havlíček kritizoval fakt, že peníze dostaly i obce, které je nepotřebovaly.

Povodně 2013: Letecké záběry zatopených oblastí Česka

Starosta obce Ondřejov u Prahy Martin Macháček navrhl, že by částku 160 000 korun, kterou oni nepotřebují, daroval obci Hvězdonice na Benešovsku, která se na seznam na pomoc z fondu hejtmana nedostala. Není však jasné, zda je to legislativně možné.

Povodně podle hejtmana v regionu napáchaly škodu zhruba 3,5 miliardy korun. Jenom na krajském majetku byla vyčíslena na 1,6 miliardy, nejvíce velká voda poničila silnice a mosty.

Povodeň napáchala škody ve více než třech stovkách středočeských obcí. Byla mimo jiné znečištěna voda a půda.

Riziko infekčních onemocnění trvá ještě nějakou dobu po skončení záplav. Závisí to mimo jiné na inkubační době infekcí a na tom, nakolik se rozšíří přenašeči nákaz, jako jsou komáři či hlodavci.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy