reklama
 
 

Středočeský kraj dostaví domov důchodců. Bez úvěru

5. 6. 2012 12:52
Peníze pro objekt v Uhlířských Janovicích chce hledat ve vlastním rozpočtu

Uhlířské Janovice (Kutnohorsko) - Dlouho odkládaná dostavba domova důchodců v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku by nakonec neměla být financována pomocí dodavatelského úvěru.

Potřebných 216 milionů korun chce kraj najít ve vlastním rozpočtu a škrtáním v plánu investic, řekla hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD).

Její předchůdce David Rath, který je vazebně stíhán a čelí obvinění z přijetí úplatku, chtěl financování stavby odložit. Kraj by se tím ale více zadlužil.

Přitom není v dobré finanční kondici, podle týdeníku Ekonom byl na konci loňského roku nejzadluženějším regionem v zemi a hrozí, že se dostane do platební neschopnosti.

Opoziční ODS si již vyžádala informace o hospodaření, stavu na účtech a závazcích kraje. Podle ekonomického náměstka Marcela Hraběte (ČSSD) opozice dostane všechny údaje, které žádá. "Ty informace poskytneme naprosto otevřeně všem," uvedl Hrabě.

Rath si chtěl budovu ponechat

Domov v Uhlířských Janovicích začal vznikat koncem 90. let. Stavbu ale po nějaké době zastavil tehdejší zřizovatel, okresní úřad, kvůli neúměrnému navýšení nákladů.

Po zrušení okresů se stal investorem kraj, který projekt označil za nešťastný a pro budovu hledal kupce. O rozestavěný objekt ale neměl nikdo zájem.

Po nástupu Ratha do čela hejtmanství zastupitelé rozhodli, že kraj si budovu ponechá a dostaví ji.

Staronové vedení kraje v čele s Moravčíkovou rozhodlo o zrušení tendru na dodavatele stavby a novém vypsání soutěže.

Důvodem byla skutečnost, že stavební firma byla vybírána formou takzvaného užšího výběrového řízení, kdy se počet uchazečů v prvním kole zužuje pomocí vybraných kritérií.

Hejtmanka: vše bude transparentní

Kvůli úplatkářské aféře bývalého hejtmana vedení kraje chce, aby veškeré tendry byly co nejprůhlednější.

"Projekt se nezastaví, ale dostal se do seznamu akcí, které byly vyhlášeny v užším výběrovém řízení, takže my to rušíme, nicméně vyhlásíme novou veřejnou zakázku v otevřeném výběrovém řízení a hledáme i jiné zdroje financování," uvedla hejtmanka.

Část peněz by měl kraj získat zrušením výstavby domova důchodců v Unhošti na Kladensku, který by byl podle Moravčíkové nepotřebný. Kapacita současného zařízení v Unhošti je podle ní dostačující.

Prohlédněte si akce ve Středočeském kraji:

Kraj tak ušetří asi 80 milionů korun, které bude moci investovat v Uhlířských Janovicích. Zbytek peněz potřebných na dostavbu domova bude hledat v rozpočtu.

V domově má vzniknout až 135 lůžek, celý dům by měl být bezbariérový. Projekt počítá s prádelnou, kuchyní, jídelnou či společenskou místností. Chybět nebudou ani garáže, ordinace lékaře, pedikúra a kadeřnictví.

"Je to naprojektováno tak, aby se ten provoz uživil," dodala Moravčíková.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Potřebujete vědět, kde je nejbližší domov důchodců?

autor: ČTK | 5. 6. 2012 12:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama