Středočeský kraj chce přerovský zámek, plánuje rekonstrukci

ČTK ČTK
16. 3. 2015 20:05
Výběrové řízení na prodej zámku v Přerově nad Labem vyhlásil jeho vlastník Český rozhlas, který musí hradit náklady na údržbu, i když zámek nevyužívá.
Středočeský kraj by chtěl zámek zrekonstruovat a propojit se sousedním skanzenem.
Středočeský kraj by chtěl zámek zrekonstruovat a propojit se sousedním skanzenem. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Středočeský kraj se zúčastní výběrového řízení na prodej zámku v Přerově nad Labem na Nymbursku, které vyhlásil jeho vlastník Český rozhlas. Rozhodli o tom dnes krajští radní, řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Kraj by chtěl památku zrekonstruovat, umístit do ní expozice a propojit ji se sousedním skanzenem. "My jsme konstatovali, že tento objekt je pro Středočeský kraj velmi významný a že se výběrového řízení zúčastníme a podáme nabídku na převzetí tohoto zámku," uvedl Petera.

Rozhlas podle svého mluvčího Jiřího Hošny zámek nevyužívá a musí hradit náklady na jeho údržbu. Proto se ho rozhodl prodat.

Kritériem pro účastníky soutěže je nejvyšší nabídnutá cena, její minimum je 21,8 milionu korun. Kolik hejtmanství ve výběrovém řízení nabídne, Petera neřekl. Nabídkovou cenu nechce dopředu z taktických důvodů zveřejnit, protože půjde o hlavní kritérium při hodnocení nabídek.

"V náš prospěch intervenovala obec Přerov, která vyjádřila podporu koupě tohoto zámku Středočeským krajem a chce s námi potom participovat na provozu. Dokonce by se podílela na úpravách venkovních prostor," uvedl Petera.

Prodej nemovitosti v minulosti brzdil spor církve s rozhlasem, soud ale nakonec potvrdil, že nemovitost patří Českému rozhlasu. Na zámku je třeba opravit rozvody elektřiny, vody a kanalizace. Zrekonstruovaný zámek by podle Petery spolu s přerovským skanzenem mohly vytvořit komplex, který by neměl ve střední Evropě obdobu a oživil by turistický ruch v regionu.

Zámek byl vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako správní sídlo břevnovského kláštera.

V 60. letech 16. století byl přestavěn do renesanční podoby. Uvnitř zámku jsou zachovány gotické a renesanční prvky a renesanční krby. Kolem objektu je vyzděný příkop a patrné jsou části původních renesančních valů s nárožními baštami. Na severní straně vede přes příkop klenutý kamenný most.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy