Středočeské firmy pomáhají obcím. Posílají miliony na opravy

1. 6. 2014 14:30
Firmy, které působí ve středních Čechách, posílají městům a obcím miliony korun - například na opravy chodníků, silnic a školek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Středočeský kraj - Středočeským městům pomáhají s investicemi také firmy, které na jejich území fungují. Peníze od velkých společností města využívají na budování infrastruktury, například chodníků či opravu silnic, zlepšení dopravní bezpečnosti, ale i pro hendikepované děti.

Automobilky v rámci grantů do regionu investují desítky milionů korun. Další peníze přímo od firem dostávají různé městské organizace, často školy a školky.

Kladno zřídilo kompenzační fond, kam přispívá i společnost Alpiq, která ve městě provozuje elektrárnu. "Za tři roky ve fondu přibylo 7,2 milionu korun. Třetina byla využita na chodníky, třetina jako dotace pro místní nemovitosti a třetina na zateplení mateřských škol," řekl mluvčí kladenské radnice Vilém Frček.

Dále do fondu přispělo Letiště Praha 1,5 milionu korun. Peníze byly využity na opravu chodníků v hlukem postižených částech města. Přispěl také KCC Development, který staví ve městě obchodní a zábavní centrum Central Kladno. "Dosud zhruba 4,5 milionu korun, v horizontu tří let to bude celkem to samé co Alpiq," uvedl mluvčí.

Firmy přispívají na školy i silnice

Lego, které má v Kladně výrobní haly a investuje zde do rozšiřování, jen za letošní rok přispělo řádově miliony korun, a to zejména znevýhodněným dětem, jedná se i o investice do vybavení škol a školek, konkrétně třeba do vytvoření bezbariérových podmínek na jedné ze základních škol.

"Zaměstnanci Lega se angažují i osobně, chodí například pomáhat do dětských domovů, škol, pomáhají s malováním, úklidem, instalací dětských koutků a podobně," doplnil Frček.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se podle mluvčího Jozefa Baláže zaměřuje hlavně na bezpečnost silničního provozu, technické vzdělávání, pomoc dětem, bezbariérovou mobilitu, péči o zaměstnance a dobré vztahy s okolím. Každý rok se podle něj jedná o částku v řádech desítek milionů korun.

"Společnost vyhlašuje regionální grantové programy rovněž na podporu dopravní výchovy a zvýšení dopravní bezpečnosti a mobility v obcích. Škoda Auto je navíc generálním partnerem dopravní soutěže Cesty městy, zaměřené na snížení hustoty silničního provozu v českých městech a obcích," uvedl.

Zdraví a bezpečnost

Kolínská automobilka TPCA do regionu investovala od startu výroby v roce 2005 ve 300 projektech přes 100 milionů korun. "Hlavní oblasti, kam naše podpora směřuje, jsou bezpečnost a zdraví, ochrana životního prostředí a podpora komunitního života a občanské společnosti", uvedla Monika Koťarová z TPCA.

Nejvýznamnější je podle ní dlouhodobá podpora takzvané Řepařské drážky, nová cyklostezka nebo nedávno otevřené molo pro šlapadla na Kmochově ostrově v Kolíně. "Určitě má úspěch i TPCA Beat Festival, který má už svou tradici," dodala Koťarová.

Rakovník získává od společnosti Procter&Gamble - Rakona každý rok dva miliony korun, v loňském roce to bylo ještě o půl milionu víc. Město peníze používá na opravu ulic, parků i vybudování cyklostezky. "Část příspěvků byla použita například na druhou etapu obnovy památkové zóny v ulicích Kamenná, Masná a Martinovského," řekla mluvčí radnice Alida Štulajterová.

Více než třetinu z letošního příspěvku město využije na opravu a dopravní řešení Okružní ulice. K tomu společnost podporuje jednotlivé subjekty ve městě také přímo: školy, školky, sportovní kluby i zájmové spolky.

Beroun vybral společnost Tipsport v rámci srovnávacího výzkumu jako firmu, která s městem nejvíce spolupracuje a do infrastruktury investuje. "Její působení v Berouně nám přineslo rozšíření infrastruktury v podobě nových sportovišť za desítky milionů korun," uvedla mluvčí města Pavla Švédová. Podle ní četné sponzorské dary a spoluúčasti majitelů společnosti ušetřily Berounu miliony korun na přímých investičních nákladech.

 

Právě se děje

Další zprávy