Středočeši podvodně dělili zakázku. Budou platit

ČTK ČTK
1. 3. 2011 20:06
Středočeská turistická a informační služba nezákonně dělila tendry
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno/Praha - Antimonopolní úřad opět rozdával pokuty. Za porušení zákona o veřejných zakázkách musí Středočeská turistická a informační služba (STIS) zaplatit 80 tisíc korun.

Nezákonně totiž dělila tendry na propagaci kraje.

Rozhodnutí není dosud pravomocné a je možné, že bude proti němu podán rozklad. Akciová společnost je v současnosti v útlumu a nemá žádné zaměstnance. Proti rozhodnutí se odvolá, řekl hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD).

STIS zadávala čtyři zakázky na tisk mapy, skládačku osobností, tisk monografie a pohlednic jako samostatné zakázky malého rozsahu. Ve všech případech byl v srpnu 2009 osloven stejný okruh dodavatelů, organizace vybrala stejnou firmu a smlouvy podepsala ve stejný den.

Standartně provedný tendr by zajistil větší počet uchazečů

"V tomto případě došlo k nezákonnému rozdělení předmětu veřejné zakázky, přestože všechny zakázky spolu věcně, místně i časově souvisejí," uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.

Dělením zakázek v souhrnné hodnotě 5,2 milionu korun se snížila předpokládaná hodnota zakázky pod zákonem stanovený finanční limit.

"Zadavatel se tak vyhnul povinnosti postupovat podle zákona a použít některý ze stanovených typů zadávacího řízení," dodal Rafaj. Nezákonný postup mohl podle Rafaje ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Standardně provedený tendr by podle ÚOHS zajistil širší okruh uchazečů o zakázku.

Středočeská turistická a informační služba vznikla ještě před rokem 2008 za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Po nástupu Davida Ratha (ČSSD) si záležitosti spojené s cestovním ruchem opět převzal kraj a hovořilo se o tom, že STIS je v likvidaci.

Podle Chládka nyní nemá žádné zaměstnance, stále ale právně existuje, protože se počítá s tím, že by na ni mohly být převedeny některé jiné aktivity nebo projekty, které kraj už nebude chtít zajišťovat. Předsedou představenstva je ředitel krajského úřadu Petr Hostek (ČSSD).

 

Právě se děje

před 5 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy