Středočeši podvodně dělili zakázku. Budou platit

ČTK ČTK
1. 3. 2011 20:06
Středočeská turistická a informační služba nezákonně dělila tendry
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno/Praha - Antimonopolní úřad opět rozdával pokuty. Za porušení zákona o veřejných zakázkách musí Středočeská turistická a informační služba (STIS) zaplatit 80 tisíc korun.

Nezákonně totiž dělila tendry na propagaci kraje.

Rozhodnutí není dosud pravomocné a je možné, že bude proti němu podán rozklad. Akciová společnost je v současnosti v útlumu a nemá žádné zaměstnance. Proti rozhodnutí se odvolá, řekl hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD).

STIS zadávala čtyři zakázky na tisk mapy, skládačku osobností, tisk monografie a pohlednic jako samostatné zakázky malého rozsahu. Ve všech případech byl v srpnu 2009 osloven stejný okruh dodavatelů, organizace vybrala stejnou firmu a smlouvy podepsala ve stejný den.

Standartně provedný tendr by zajistil větší počet uchazečů

"V tomto případě došlo k nezákonnému rozdělení předmětu veřejné zakázky, přestože všechny zakázky spolu věcně, místně i časově souvisejí," uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.

Dělením zakázek v souhrnné hodnotě 5,2 milionu korun se snížila předpokládaná hodnota zakázky pod zákonem stanovený finanční limit.

"Zadavatel se tak vyhnul povinnosti postupovat podle zákona a použít některý ze stanovených typů zadávacího řízení," dodal Rafaj. Nezákonný postup mohl podle Rafaje ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Standardně provedený tendr by podle ÚOHS zajistil širší okruh uchazečů o zakázku.

Středočeská turistická a informační služba vznikla ještě před rokem 2008 za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Po nástupu Davida Ratha (ČSSD) si záležitosti spojené s cestovním ruchem opět převzal kraj a hovořilo se o tom, že STIS je v likvidaci.

Podle Chládka nyní nemá žádné zaměstnance, stále ale právně existuje, protože se počítá s tím, že by na ni mohly být převedeny některé jiné aktivity nebo projekty, které kraj už nebude chtít zajišťovat. Předsedou představenstva je ředitel krajského úřadu Petr Hostek (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy