Spoutali ženu v lese a vykradli jí byt, teď půjdou do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2014 15:00
Soud poslal čtyři spolupachatele do vězení za pokus o vraždu seniorky z Kladna. Silně podchlazenou a dehydrovanou ženu našla v lese náhodná kolemjdoucí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Krajský soud v Praze uložil tresty od pěti do šestnácti let vězení čtyřem mužům, kteří podle obžaloby přivázali v lese na Kladensku ke stromu ženu a pak jí vykradli byt.

Jejich oběť přežila jen díky náhodě, protože ji o den později silně podchlazenou našla žena, která v lese venčila psa. Poslední obžalovaný, který podle spisu ostatní k činu navedl, dostal tříletou podmínku. Rozsudek není pravomocný. Případem se bude zabývat pražský vrchní soud, protože se část obžalovaných proti rozsudku odvolala.

Případ se stal loni 5. prosince, kdy pachatelé podle policie telefonicky kontaktovali šedesátiletou ženu z Kladna a zajímali se o pronájem nemovitosti. Pak si s ní v největším středočeském městě domluvili schůzku. Když seniorka přišla, naložili ji do auta a odvezli do lesa mezi obcemi Srby a Kamenné Žehrovice.

Poblíž Turyňského rybníka František Kopena společně s Vladimírem Novotným podle obžaloby svázali ženu provazem, ruce jí spoutali plastovou páskou, přelepili jí ústa, aby nemohla mluvit, a na hlavu jí nasadili kuklu. Pak ji přivázali v lese ke stromu.

Seniorku uvázali v lese, z bytu ukradli věci za sto tisíc

Soud je za pokus vraždy poslal do vězení na šestnáct a patnáct let. Podle jejich advokátů o vraždu nešlo a chtěli případ posoudit podle mírnějších paragrafů. "Je zcela jednoznačné, že oba museli být přinejmenším srozuměni s tím, že pokud poškozené nebude poskytnuta včasná pomoc, pak bude vystavena postupnému silnému prochladnutí organismu, což nevyhnutelně povede k její smrti," zdůraznil předseda trestního senátu Ivo Zelinka.

Venku totiž mrzlo, sněžilo a foukal silný vítr. Soudce to označil za kruté podmínky. Obžalovaní se hájili tím, že ženu nechtěli zabít a po vykradení bytu ji hodlali propustit. V lese ji ale prý nemohli najít, a tak se domnívali, že ji už někdo osvobodil.

"Byla to pouhá domněnka. Neměli žádné indicie, že se jí skutečně podařilo uniknout," uvedl Zelinka. Obžalovaní podle něj třeba mohli anonymně zavolat na policii. Podle soudu byla žena nalezena díky náhodě, protože se jí přes noc částečně podařilo sundat pásku, kterou měla zalepená ústa, a tak mohl volat o pomoc.

Po činu ženě sebrali klíče od bytu a ještě tentýž den z něj podle spisu ukradli peníze, šperky nebo oblečení za více než sto tisíc korun.

Dvoumilionové odškodnění za nemajetkovou újmu

Dalším obžalovaným je Jan Stehlík, který podle obžaloby ženě vyhrožoval v lese pistolí, jinak čekal na komplice u auta. Podílel se také na vykradení bytu. Soud mu za to vyměřil šest let vězení. Martin Žiga pak podle spisu hlídal okolí bytu, když v něm ostatní kradli, a získal také kontakt na poškozenou. Soud jej za to poslal do vězení na pět let.

Posledním obžalovaným byl Pavel Vimr, který údajně ostatní k činu navedl a předal jim kontakt na ženu. O provedení činu ale prý nevěděl. Od soudu dostal nejmírnější, podmíněný trest.

Podle soudu byly dostatečné důkazy pro odsouzení všech pěti mužů, kteří později činu litovali. Kromě trestů musí také poškozené zaplatit 2,5 milionu korun jako nemajetkovou újmu.

Silně podchlazená seniorka byla nalezena 6. prosince nad ránem. Podle obžaloby byla mimo jiné dehydrovaná a musela být převezena do nemocnice. Přes noc jí také chyběly léky, které musí užívat. Žena po přepadení trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Údajně si pořídila zbraň, dům jí hlídá kamerový systém, bojí se do lesa a po setmění chodí ven jen s doprovodem.

 

Právě se děje

Další zprávy