Spoutali důchodkyni v lese, soud jim zmírnil tresty

ČTK ČTK
29. 4. 2015 15:53
Jejich oběť přežila jen díky náhodě, protože ji o den později silně podchlazenou našla žena, která v lese venčila psa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za spoutání seniorky v lese na Kladensku a následné vykradení jejího bytu si čtyři muži odpykají od pěti do devíti let vězení.

Jejich oběť přežila jen díky náhodě, protože ji o den později silně podchlazenou našla žena, která v lese venčila psa.

Krajský soud v Praze je původně poslal za pokus vraždy na 16 a 15 let do vězení, ten vrchní jim ale nyní tresty zmírnil.

Poslednímu obžalovanému, který podle spisu ostatní k činu navedl, zůstala tříletá podmínka. Verdikt je pravomocný.

Přivázali ji ke stromu

Případ se stal předloni 5. prosince, kdy pachatelé telefonicky kontaktovali šedesátiletou ženu z Kladna a zajímali se o pronájem nemovitosti. Pak si s ní v největším středočeském městě domluvili schůzku.

Když seniorka přišla, naložili ji do auta a odvezli do lesa mezi obcemi Srby a Kamenné Žehrovice.

Poblíž Turyňského rybníka František Kopena společně s Vladimírem Novotným podle rozsudku svázali ženu provazem, ruce jí spoutali plastovou páskou, přelepili jí ústa, aby nemohla mluvit, a na hlavu jí nasadili kuklu.

Pak ji přivázali v lese ke stromu. Ženě po činu sebrali klíče od bytu a ještě tentýž den z něj ukradli peníze, šperky nebo oblečení za více než 100 000 korun.

Loupež, nikoli pokus o vraždu

Mužům původně hrozil přísnější trest, ve středu jim ale odvolací soud tresty zmírnil, protože případ posoudil jako loupež, a nikoliv pokus vraždy. Novotnému uložil devět let odnětí svobody, Kopenovi 7,5 roku.

Podle předsedy trestního senátu Jiřího Lněničky totiž krajský soud do verdiktu nezahrnul jejich obhajobu.

Ta stála na tom, že ženu nechtěli zabít a po vykradení bytu ji hodlali propustit. V lese ji ale prý nemohli najít, a tak se domnívali, že ji už někdo osvobodil.

Nedbalost, ne úmysl

Následek v podobě těžké újmy na zdraví a možného smrtelného následku podle odvolacího soudu nezpůsobili úmyslně, ale z nedbalosti.

"Dá se věřit obžalovaným, že na tom místě skutečně byli a že tam poškozenou skutečně hledali," vysvětlil Lněnička.

Zbývajícím třem soud tresty nezměnil. Jan Stehlík si odpyká šest let za to, že ženě vyhrožoval v lese pistolí, jinak čekal na komplice u auta a podílel se také na vykradení bytu.

Martin Žiga si odsedí pět let za to, že hlídal okolí bytu, když v něm ostatní kradli a získal také kontakt na poškozenou.

Posledním obžalovaným byl Pavel Vimr, kterému zůstala podmínka za to, že ostatní k činu navedl a předal jim kontakt na poškozenou ženu.

Musí zaplatit 2,5 milionu

Pětičlenný gang měl také podle rozsudku krajského soudu zaplatit společně poškozené 2,5 milionu korun.

Odvolací soud ale odškodění zmírnil na jeden milion korun, který má zaplatit jen Novotný, Kopena a Stehlík, protože ženě ublížili. S ostatními finančními nároky se poškozená musí obrátit na civilní soudy.

Proti verdiktu lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žena se bojí chodit do lesa

Silně podchlazená seniorka byla nalezena 6. prosince nad ránem. Byla mimo jiné dehydrovaná a musela být převezena do nemocnice.

Přes noc jí také chyběly léky, které musí užívat. Žena po přepadení trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Údajně si pořídila zbraň, dům jí hlídá kamerový systém, bojí se do lesa a po setmění chodí ven jen s doprovodem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy