Spolana chce používat rtuť do roku 2020, žádá povolení

ČTK ČTK
16. 10. 2012 12:59
Ekologové ze sdružení Arnika tvrdí, že tak do životního prostředí unikne další rtuť
Spolana Neratovice, ilustrační foto.
Spolana Neratovice, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Mělník - Neratovická Spolana žádá o povolení vyrábět chlor za pomoci rtuti až do roku 2020.

Výrobu takzvanou amalgámovou metodou měla ukončit o šest let dříve, kdy měla být změněna technologie.

Ekologové ze sdružení Arnika tvrdí, že tak do životního prostředí unikne další rtuť. Řekli to v úterý na tiskové konferenci. Firma svou žádost o změnu integrovaného povolení až do rozhodnutí odmítla komentovat.

Středočeský krajský úřad vydal Spolaně integrované povolení v roce 2007. Podle něj má amalgámová výroba skončit do konce roku 2014.

Společnost měla do konce letošního roku zažádat o stavební povolení na novou membránovou výrobu, namísto toho ale požádala o změnu integrovaného povolení.

Posouzení vlivu stavby na životní prostředí přitom firma má už od října 2010, uvedl předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

"Do vody a ovzduší unikne ze Spolany ročně přes 100 kilogramů rtuti. Další stovku kilogramů toxického kovu předává Spolana v odpadech a neznámé množství jich ukládá na své skládce nedaleko řeky Labe, kde stojí i samotná chemička," řekl.

Ekologové chystají žalobu

Už podle dřívějších odhadů společnosti by si přeměna technologií vyžádala investici až tři miliardy korun.

Ekology zaráží to, že Spolana do ekologizace současné metody investovala přes 90 milionů korun, podle nich to svědčí o tom, že nemá v úmyslu povolení z roku 2007 dodržet.

"Pokud jednání na krajském úřadě na přelomu měsíce října a listopadu skončí ve prospěch Spolany, podáme odvolání, případně žalobu," uvedl Petrlík.

"Spolana žádost o změnu povolení nebude komentovat," tlumočil oficiální vyjádření firmy manažer kvality Miroslav Kulík. "Můžeme se k tomu vyjádřit, až padne rozhodnutí, které budeme respektovat, ať už bude jakékoliv," dodal.

Vyloučit rtuť z těla je obtížné

Ekologové dlouhodobě upozorňují na zvýšené koncentrace rtuti v rybách, zjištěna byla i v kůře stromů. Studie, kterou si Spolana nechávala zpracovat, uvádí, že měrné emise rtuti do vody i ovzduší v posledních letech rostly.

Prodloužení amalgámové elektrolýzy přispěje i k zátěži v podobě dioxinů, které vznikají při vypražování odpadů z výroby, uvedl Petrlík.

Rtuť působí negativně na zdraví organismů, může způsobovat neurologické i psychické potíže nebo ohrozit vývoj plodu. V těle se hromadí a její vyloučení je velmi obtížné.

Spolana Neratovice používá technologii amalgámové elektrolýzy k výrobě chloru a louhu sodného od roku 1948, v roce 1975 technologii inovovala a současně zvýšila kapacitu výroby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy