Trest za korupci ve fotbale: 19 odsouzených ovlivňovalo zápasy nižších soutěží, dostali podmínky

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2016 15:50
Okresní soud v Mělníku udělil podmínky v kauze fotbalové korupce ve středních Čechách. Uznal vinnými všech 19 obžalovaných a zakázal jim na 3,5 roku působení ve fotbale. Podle obžaloby ovlivňovali zápasy středočeských fotbalových soutěží, rozhodčí dostávali úplatky v řádu tisícikorun. K podplácení mělo docházet v roce 2013 v desítce zápasů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Mělník - Okresní soud v Mělníku ve čtvrtek vynesl podmíněné tresty v kauze fotbalové korupce ve středních Čechách. Uznal vinnými všech 19 obžalovaných. Zakázal jim také na 3,5 roku působení ve fotbale. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupkyně i obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání.

Podle žalobkyně byly ovlivňovány zápasy středočeských fotbalových soutěží, rozhodčí údajně dostávali úplatky v řádu tisícikorun. Obžalovaní to odmítají, advokátům se nezamlouvalo ani odůvodnění rozsudku. "Jsme velmi nespokojeni, protože žádné odůvodnění nezaznělo, takže nevíme, proč byli naši klienti odsouzeni," řekl novinářům po vynesení verdiktu advokát Michal Bušek. Podle samosoudkyně Marcely Buštové byly předložené důkazy dostatečné, stěžejní jsou podle ní hlavně odposlechy nebo videozáznamy z kabin rozhodčích.

Obhájce Karol Hrádela namítl, že z odposlechů není jasné, o čem se obžalovaní dohadují. Poukázal na to, že se mluví třeba o svačině nebo o třech litrech. Podle něj nelze vyloučit, že šlo o občerstvení a o nápoje. "Mohou to být tři litry minerálky. Víme, že když rozhodčí běhají, tak toho poměrně dost vypotí. Po posledním utkání sezony také bývá obvyklé, že se setkají kluby a oslavují," podotkl Hrádela.

Na jiném místě odposlechů se zase hovoří o talířích. "Všichni víme, že když se řekne talíř, tak je to tisíc korun," odmítla podobné námitky Buštová. Hrádela ale podotkl, že i kdyby tím byly myšleny peníze, tak není zřejmé, že byly nabídnuty proto, aby rozhodčí porušil svou povinnost.

Nejpřísnější trest rozhodčímu

Obžaloba byla podána na 24 lidí, dva ale zemřeli a u tří bylo stíhání už dříve podmíněně zastaveno. Ze zbývajících 19 obžalovaných ve čtvrtek k soudu dorazil jen rozhodčí Jan Beran, ostatní zastupovali právníci. Beranovi soud vyměřil nejpřísnější trest - 1,5 roku s odkladem na 2,5 roku.

Ostatní dostali roční nebo patnáctiměsíční tresty podmíněně odložené na dva roky. Beran uvedl, že fotbalové zápasy řídil 21 let a s korupcí se nikdy nesetkal. Ohradil se také proti způsobu, jakým ho policie sledovala. Podle něj postupovala nezákonně.

Soud se začal případem zabývat loni na podzim. K podplácení podle žaloby docházelo v roce 2013 v desítce zápasů. Policisté obžalované odposlouchávali, a to nejen jejich telefony, ale záznamové zařízení umístili i do kabin. Obžalovaní tvrdí, že na nahrávkách pořízených policií mluvili o cestovném a tarifních odměnách za řízení zápasů.

Případ na dálku sleduje Středočeský fotbalový svaz, který ctil presumpci neviny, proto ho dosud jeho disciplinární komise neřešila. "Případem se budeme zabývat, až dostaneme pravomocné rozhodnutí od soudu," řekl předseda disciplinární komise Martin Havel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy