Snížili jsme koncentraci zápachu a stížností ubylo, tvrdí továrna na krmivo Vafo

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2020 17:07
Výrobce krmiv značky Brit, firma Vafo Praha, ve svém provozu v Chrášťanech u Prahy spustila v prosinci další vodní pračku na vzduch. Koncentrace látek, které mohou zapáchat, se snížily o více než 70 procent, uvádějí zástupci společnosti a environmentální komise. Ta se poprvé sešla v listopadu, aby pomohla společnosti řešit zápach, na který si mnoho lidí hlavně na západě Prahy stěžuje.
Karolína Čápová, ředitelka produktu společnosti Vafo, která vyrábí krmivo pro domácí mazlíčky
Karolína Čápová, ředitelka produktu společnosti Vafo, která vyrábí krmivo pro domácí mazlíčky | Foto: ČTK

Podle Karolíny Čápové ze společnosti Vafo klesl počet stížností v prosinci a lednu proti předchozím dvěma měsícům o 60 procent. Také starosta Chrášťan Pavel Hrdlička (nez.) říká, že se situace zlepšila. "Už je tak měsíc znát, že se tam nějaké další zařízení nainstalovalo. Ubyly i stížnosti občanů, za měsíc jsme zaregistrovali jediný podnět. Myslím si, že to zlepšení je opravdu znatelné," uvedl Hrdlička.

Naopak starostka městské části Praha-Zličín Marta Koropecká (nez.) řekla, že stížnosti občanů úřad pořád registruje, statistiku o jejich počtu nicméně k dispozici nemá. Je podle ní nutné brát v potaz i počasí. S dalším hodnocením chce počkat do schůzky se zástupci firmy, pražského magistrátu a dotčených městských částí, která se má podle starostky uskutečnit na začátku března.

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že mu přijde předčasné nyní situaci hodnotit, i když pozitivní posun nevylučuje. "To asi ukáže čas a spíše jarní a letní měsíce, než ta zima, kdy lidé třeba tolik nevětrají," řekl. Cílem podle něj je, aby nechodily žádné stížnosti.

Na zápach z továrny Vafo, která pod značkou Brit vyrábí krmiva pro domácí zvířata, si často stěžují právě obyvatelé Zličína. Radnice problém řeší od roku 2008, na firmu podala žalobu.

Podobně plánují postupovat Řeporyje. Praha 13 a 17 (Jihozápadní Město a Řepy) požadují okamžité zastavení výroby. Společnost loni na začátku listopadu uvedla, že v posledních letech investovala do technologií na čištění odpadního vzduchu 78 milionů korun.

Zápach se šíří na dlouhé vzdálenosti

Zápach, který nese odpadní vzduch z Vafa, je podle předsedy komise a vedoucího Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karla Ciahotného netypický.

Zápach podle něj přenáší molekuly aerosolu, jsou tedy obklopené molekulami vody, které je dokážou přenést na dlouhé vzdálenosti. Pevné látky nesoucí zápach navíc mohou reagovat, takže zápach může být kilometry od továrny horší než ve chvíli, kdy se odpadní vzduch z továrny vypouštěl.

Odborníci nyní budou podle něj testovat zařízení, kterým by se množství vypouštěného aerosolu snížilo. Firma si jej pak, pokud bude mít dobrou účinnost, zakoupí. Dalším opatřením, které odborníci navrhli, je recyklace vzduchu v provozu, takže by se jej vypouštělo méně. Třetím je změna chlazení ve vodních pračce, která vzduch v továrně čistí.

Vafo předloni požádalo o rozšíření výroby, Středočeský kraj to povolil. Proti tomu se odvolal pražský magistrát. O povolení pro rozšíření výroby by tak mělo rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Požádá jej o to Středočeský kraj kvůli výjimečné obtížnosti a neobvyklosti, uvedla loni v listopadu Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. Proti rozšíření výroby lidé z okolí loni demonstrovali.

Video: Jako když strčíte hlavu do pytle s granulemi. Západ Prahy si stěžuje na zápach z továrny

Jako když strčíte hlavu do pytle s granulemi. Západ Prahy si stěžuje na zápach z továrny | Video: Jakub Zuzánek, Radek Dragoun
 

Právě se děje

před 45 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy