Snížili jsme koncentraci zápachu a stížností ubylo, tvrdí továrna na krmivo Vafo

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2020 17:07
Výrobce krmiv značky Brit, firma Vafo Praha, ve svém provozu v Chrášťanech u Prahy spustila v prosinci další vodní pračku na vzduch. Koncentrace látek, které mohou zapáchat, se snížily o více než 70 procent, uvádějí zástupci společnosti a environmentální komise. Ta se poprvé sešla v listopadu, aby pomohla společnosti řešit zápach, na který si mnoho lidí hlavně na západě Prahy stěžuje.
Karolína Čápová, ředitelka produktu společnosti Vafo, která vyrábí krmivo pro domácí mazlíčky
Karolína Čápová, ředitelka produktu společnosti Vafo, která vyrábí krmivo pro domácí mazlíčky | Foto: ČTK

Podle Karolíny Čápové ze společnosti Vafo klesl počet stížností v prosinci a lednu proti předchozím dvěma měsícům o 60 procent. Také starosta Chrášťan Pavel Hrdlička (nez.) říká, že se situace zlepšila. "Už je tak měsíc znát, že se tam nějaké další zařízení nainstalovalo. Ubyly i stížnosti občanů, za měsíc jsme zaregistrovali jediný podnět. Myslím si, že to zlepšení je opravdu znatelné," uvedl Hrdlička.

Naopak starostka městské části Praha-Zličín Marta Koropecká (nez.) řekla, že stížnosti občanů úřad pořád registruje, statistiku o jejich počtu nicméně k dispozici nemá. Je podle ní nutné brát v potaz i počasí. S dalším hodnocením chce počkat do schůzky se zástupci firmy, pražského magistrátu a dotčených městských částí, která se má podle starostky uskutečnit na začátku března.

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že mu přijde předčasné nyní situaci hodnotit, i když pozitivní posun nevylučuje. "To asi ukáže čas a spíše jarní a letní měsíce, než ta zima, kdy lidé třeba tolik nevětrají," řekl. Cílem podle něj je, aby nechodily žádné stížnosti.

Na zápach z továrny Vafo, která pod značkou Brit vyrábí krmiva pro domácí zvířata, si často stěžují právě obyvatelé Zličína. Radnice problém řeší od roku 2008, na firmu podala žalobu.

Podobně plánují postupovat Řeporyje. Praha 13 a 17 (Jihozápadní Město a Řepy) požadují okamžité zastavení výroby. Společnost loni na začátku listopadu uvedla, že v posledních letech investovala do technologií na čištění odpadního vzduchu 78 milionů korun.

Zápach se šíří na dlouhé vzdálenosti

Zápach, který nese odpadní vzduch z Vafa, je podle předsedy komise a vedoucího Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karla Ciahotného netypický.

Zápach podle něj přenáší molekuly aerosolu, jsou tedy obklopené molekulami vody, které je dokážou přenést na dlouhé vzdálenosti. Pevné látky nesoucí zápach navíc mohou reagovat, takže zápach může být kilometry od továrny horší než ve chvíli, kdy se odpadní vzduch z továrny vypouštěl.

Odborníci nyní budou podle něj testovat zařízení, kterým by se množství vypouštěného aerosolu snížilo. Firma si jej pak, pokud bude mít dobrou účinnost, zakoupí. Dalším opatřením, které odborníci navrhli, je recyklace vzduchu v provozu, takže by se jej vypouštělo méně. Třetím je změna chlazení ve vodních pračce, která vzduch v továrně čistí.

Vafo předloni požádalo o rozšíření výroby, Středočeský kraj to povolil. Proti tomu se odvolal pražský magistrát. O povolení pro rozšíření výroby by tak mělo rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Požádá jej o to Středočeský kraj kvůli výjimečné obtížnosti a neobvyklosti, uvedla loni v listopadu Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. Proti rozšíření výroby lidé z okolí loni demonstrovali.

Video: Jako když strčíte hlavu do pytle s granulemi. Západ Prahy si stěžuje na zápach z továrny

Jako když strčíte hlavu do pytle s granulemi. Západ Prahy si stěžuje na zápach z továrny | Video: Jakub Zuzánek, Radek Dragoun
 

Právě se děje

před 8 minutami

Na I.P Pavlova se srazila tramvaj s osobním autem, spoje jezdí odklonem

Dopravu v centru Prahy v okolí náměstí I. P. Pavlova komplikuje nehoda tramvaje a osobního vozidla. Dva zraněné museli hasiči z auta vyprostit, záchranáři je převezli do nemocnice. Tramvaje jezdí odklonem, omezena je i automobilová doprava. Mezi odkloněné tramvaje patří linky 4, 6, 10, 16 a 22.

Zdroj: ČTK
Další zprávy