Smrt v kontejneru probrala výrobce. Vylepí varování

Eliška Morochovičová
23. 6. 2011 11:55
Mladík se udusil v kontejneru na elektroodpad, kde se zaklínil při vybírání věcí
Kontejner na elektroodpad.
Kontejner na elektroodpad. | Foto: Asekol

Pečky (Kolínsko) -  Po tragické nehodě, při níž se ve středu zaklínil v kontejneru na elektroodpad mladý muž a udusil se, opatří výrobce kontejnerů své nádoby nálepkou s výrazným varováním, že nahlížení dovnitř může být velmi nebezpečné.

„V blízké době počítáme s instalací varovných nápisů jako prvního opatření," uvedla pro Aktuálně.cz Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti Asekol, která kontejnery vyrábí.

Smrtelné neštěstí se stalo v Pečkách na Kolínsku a tělo oběti zaklíněné zřejmě několik hodin v otvoru plechového kontejneru museli vyprostit s pomocí své techniky hasiči.  

První, ale ne jediný

Společnost Asekol uvedla, že jde o první takový smrtelný úraz, který registruje. To, že jde o první takový případ na Kolínsku, pak potvrdila mluvčí Hasičského záchranného sboru v Kolíně.

Firma Asekol však prozradila, že se v minulosti už setkala s tím, že se někomu podařilo do kontejneru vlézt. „Byl to muž, v kontejneru se mu začalo špatně dýchat a museli ho také vytáhnout hasiči," sdělila Hana Ansorgová.

Podle ní se nyní Asekol chystá přijmout další nová opatření, aby se podobné případy v budoucnu neopakovaly. Blíže je však neupřesnila.

Podobných kontejnerů na elektroodpad, jaké vyrábí Asekol, je po České republice rozmístěno zhruba 1500. Slouží ke sběru elektrospotřebičů a baterií určených k průmyslové recyklaci.

Pravděpodobně se udusil

Podle sdělení lékaře se mladý muž v kontejneru pravděpodobně udusil, a to i přesto, že kontejnery firmy Asekol nejsou hermeticky uzavřené a má do nich přístup vzduch.

Podle dosavadních informací o případu se nejspíš snažil z kontejneru vytáhnout některý z vyhozených přístrojů - i přesto, že díky instalovanému „bubnu", jímž se odpad do nádoby odkládá, není dovnitř kontejneru vidět.

„Jsou vyvíjeny pro sběr a jejich otvor byl připraven tak, aby do nich nebylo vidět a tím pádem jejich obsah nelákal kolemjdoucí," řekla pro Aktuálně.cz Ansorgová.

Podle jejích slov sběrné popelnice neprocházejí žádnou bezpečnostní kontrolou, která by podobným případům zamezila.

„Záměrem při výrobě je zejména připravit sběrné místo, které bude lehce dostupné a zároveň nebude dávat lidem pocit, že se do kontejneru mohou nějakým způsobem dostat," dodala komunikační manažerka.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy