Školství prověřuje čerpání dotací v Rathově kraji

Jakub Novák
27. 5. 2012 10:55
Kontroly provedené krajem žádné problémy nenalezly a to je podezřelé
Středočeský krajský úřad.
Středočeský krajský úřad. | Foto: Jan Langer

Praha - Středočeský kraj v loňském roce při čerpání peněz z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost nepochybil.

Alespoň tak to vyplývá z kontrol, které tu provedl sám kraj.

Vzhledem k bezchybnému výsledku šetření má ale ministerstvo školství pochyby o jejich kvalitě.

Proto Fialův úřad posílá do Středních Čech vlastní kontrolory, kteří by měli prověřit asi třetinu všech vloni provedených kontrol.

Do doby, než dojde k potvrzení kvality kontrol, nebudou souhrnné žádosti o platbu Středočeského kraje předkládány ministerstvu financí k certifikaci. Ta je nicméně v současnosti tak jako tak pozastavena - a to u všech operačních programů.

V případě, že dojde k potvrzení dalšího pochybení, dojde k pozastavení financování projektů ve Středních Čechách ze strany ministerstva školství, a to až do chvíle, než dojde k zajištění nápravy.

Podívejte se: Takto probíhá čerpání evropských peněz

Píše se to v "Akčním plánu nápravných opatření k Auditu EK", kterým ministerstvo reaguje na problémy, na které narazili auditoři Evropské komise v loňském roce.

Podle informací MŠMT byly zahájeny a v současnosti probíhají tři kontroly na místě, a to v případě Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy, ZŠ a MŠ Dolní Břežany a společnosti Seductus.

Právě poslední zmíněná společnost nechvalně proslula čerpáním dotací v Ústeckém kraji, jak detailně popsalo Aktuálně.cz.

Jaká pochybení nalezl audit Evropské komise? Projděte si naši grafiku:

Společnost Seductus patřila ještě do června loňského roku poslanci a mosteckému radnímu Josefu Tancošovi (ČSSD).
Ten ji sice prodal, ale ještě minimálně do ledna letošního roku si ponechal zástavní právo na akcie.

Právě tato firma inkasovala od Ústeckého kraje v posledních třech letech za pět projektů dohromady kolem 45 milionů korun.

30 nejdražších projektů českého severozápadu:

 

Právě se děje

Další zprávy