Strany, které vytahují migraci, jiné téma nemají, říká Drábová. Pro pár rodin by místo našla

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 9. 2016 13:34
Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která se rozhodla kandidovat v krajských volbách, v online rozhovoru odpovídala na otázky čtenářů Aktuálně.cz. "Jaderná baba", jak se sama na billboardech tituluje, má na kandidátce Starostů a nezávislých ve Středočeském kraji druhé místo za starostou Kolína Vítem Rakušanem. Prozradila například, zda by v Pyšelích povolila detenční tábor pro uprchlíky nebo zda by Česko dokázalo vyrobit atomovou bombu.
Ptejte se Dany Drábové
Rozhovor skončil
Dana Drábová začne odpovídat ve středu v 11:30
Přečíst si rozhovor

Praha – "Jaderná baba", jak sama sebe na předvolebních billboardech tituluje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, představila čtenářům Aktuálně.cz v online rozhovoru, s čím jde do voleb. Do krajského zastupitelstva kandiduje ve Středočeském kraji za Starosty a nezávislé (STAN).

Lidé znají Drábovou především jako tvář Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ptali se jí proto například na její politické zkušenosti. Zdůraznila tak, že působí již 18 let v obecním zastupitelstvu v Pyšelích. Je také již šest let pyšelskou místostarostkou. O post hejtmanky se však neuchází, funkce by podle služebního zákona byla neslučitelná s její pozicí v úřadu pro jadernou bezpečnost.

Prozradila také, proč kandiduje právě za STAN. "Proč STAN? Už jsem na to částečně odpověděla – kvůli lidem, kteří v něm jsou, kvůli jejich zkušenostem, kvůli tomu, co už udělali a dokázali ve svých obcích a městech. Protože mají nejvíce komunálních politiků – lidí se zkušenostmi, kteří musí řešit desítky praktických problémů," napsala.

Atomovou bombu bychom vyrobit zvládli

Objevil se také dotaz, zda má Česko dostatečné zdroje pro výrobu atomové bomby. "ČR striktně lpí na závazku využívat jadernou energii jen pro mírové účely, takže myšlenka na vývoj jaderné bomby u nás je zcela hypotetická. Zůstaneme-li tedy u hypotézy, pak ano, jsme v jaderných technologiích na takové úrovni, že bychom to dokázali," odpověděla Drábová.

Vyjádřila se také například ke kouření v restauracích. Uvedla, že je sice tolerantním celoživotním nekuřákem, chtěla by však zachovat možnost vybrat si, zda člověk navštíví kuřácký, či nekuřácký podnik.

Jednoho ze čtenářů také zajímala otázka, jak by se vyrovnala s případným umístěním běženců v její obci. "Snažila bych se Pyšeláky přesvědčit, abychom pomohli podle našich sil a možností těm, kteří to potřebují. Zatím to ovšem není nikterak aktuální, vzhledem k mizivému počtu běženců v ČR," řekla. Podle ní však není migrační otázka tématem krajských voleb, ale spíše parlamentních. Řekla také, že strany, které toto téma v krajských volbách otevírají, často nemají žádné jiné.

"Já věřím tomu, že když lidem ukážete konkrétní bližní v nouzi, tak prostě pomohou. Dokud se ukazují jen čísla a novinové titulky, tak je to něco jiného. Je třeba vidět ty příběhy, to pak skoro každému dojde, že by se mohl klidně dostat do situace, kdy bude pomoc potřebovat on sám. Takže místo ke spánku, chleba a slánka by se určitě pro pár rodin v Pyšelích našly," dodala k tématu běženců.

Německo od jaderné energie upouští, jedna z otázek tak zněla, zda má cenu dostavovat v takové situaci jaderné elektrárny Temelín či Dukovany. Podle Drábové má však Česko jiné podmínky než naši západní sousedé a musí jim svou energetickou strategii přizpůsobit. Proto by podle ní bylo vhodné nahradit novým jaderným blokem přinejmenším Dukovany, které půjdou za dvacet let "do důchodu". Výstavbu další jaderné elektrárny na území Středočeského kraje by ale nepodpořila.

"Mám obavu, že dostavby okruhu se nedožiju"

Podle Drábové kraj nejvíce potřebuje v současné době dobrou infrastrukturu.  "Základem jsou komunikace – cesta domů, za prací, do škol. Prioritou je budoucnost – školy. A prioritou je i péče o seniory a tím pádem zdravotnictví," dodala. Co je ale podle ní naprosto nejdůležitější, je výběr těch správných lidí na klíčové pozice, protože od toho se vše ostatní odvíjí.

Spousta občanů ze Středočeského kraje dojíždí za prací do hlavního města, potýkají se však s problémy s parkováním, zvláště po zřízení parkovacích zón. Drábová by tak chtěla prosazovat výstavbu dalších záchytných parkovišť, která by měli řešit Středočeši společně s Pražany. Parkování též označila za prioritní a byla by ráda, pokud by se začalo řešit hned po volbách.

Souvisejícím problémem je také dostavba Pražského okruhu, Drábová si netroufla odhadnout termín jeho dokončení, a dokonce vyjádřila obavu, zda se jeho dostavby vůbec dožije.

Zamítavě se vyjádřila k případné kandidatuře na prezidentku a nechtěla komentovat ani působení současného prezidenta Miloše Zemana. Objevily se také pochybnosti, zda zvládne zastávat všechny funkce na sto procent. Odhaduje, že ano, kdyby však měla některou z pozic "šidit", vzdala by se jí, dodala.

Prozradila také některé informace ze svého soukromí, například jaké má ráda pivo. "Mohla bych říct, že každé dobré. Ale konkrétně třeba Únětice, slánský Antoš nebo benešovský Ferdinand (abych byla trochu lokální patriot)," řekla.

Ptejte se Dany Drábové

Rozhovor skončil
21. 9. 2016
Ptá se: Vojta

Dobrý den paní Drábová. Vážím si Vás jako odbornice, ale máte tu politiku zapotřebí?

Odpovídá: Dana Drábová

Pokud uznáváme a chceme demokracii, je politika jako správa věcí veřejných jedinou technikou, jak spravovat zemi. Může být dobrá, může být špatná, ale jiný způsob není - v obcích, v krajích, na celostátní úrovni. Politiku děláme svým jednáním - i volbami - my všichni. Když si všichni řekneme, že to nemáme zapotřebí, kdo bude spravovat obce a města a koneckonců i stát?

21. 9. 2016
Ptá se: Gustav Stolař

Jaký je koeficient zpětného rozptylu měřím-li polovodičovým detektorem, který zpětný rozptyl neregistruje?

Odpovídá: Dana Drábová

Já vždycky měla za to, že registruje v comptonovském kontinuu... Ale třeba jste to myslel jinak, omlouvám se, že jsem to nepochopila.

21. 9. 2016
Ptá se: Vlastimil

Dobrý den, zajímalo by mě, když kandidujete do kraje, zda už máte nějaké zkušenosti s politikou. Přeci jen jste šéfka jaderného úřadu. Děkuji.

Odpovídá: Dana Drábová

Ano, jsem úřednice, ale už 18 let jsem zastupitelkou v Pyšelích a 6 let místostarostkou tamtéž. Čili s veškerou skromností - nějaké zkušenosti už mám.

21. 9. 2016
Ptá se: Kodl

Proč stan?

Odpovídá: Dana Drábová

Proč STAN? Už jsem na to částečně odpověděla - kvůli lidem, kteří v něm jsou, kvůli jejich zkušenostem, kvůli tomu, co už udělali a dokázali ve svých obcích a městech.

21. 9. 2016
Ptá se: Jarda

Paní Drábová, když už jste se k nim dala, myslíte, že mají Starostové vůbec nějakou představu, jak řídit kraje? A chystají se do "velké" politiky - a měli by se tam vůbec cpát?

Odpovídá: Dana Drábová

Protože mají nejvíce komunálních politiků - lidí se zkušenostmi, kteří musí řešit desítky praktických problémů. A jsem přesvědčená, že to přenesou i výš - na kraj. Do celostátní politiky zasáhli Starostové už také - mají poslance, jednoho europoslance, mají senátory. Takže by bylo škoda zahodit zkušenosti starostů. Takže do velké politiky se necpou, už tam jsou.

21. 9. 2016
Ptá se: Miloš Flodt

Zdravím Vás paní Drábová,
Občas v médiích proběhne zpráva o jaderném uložišti. Pro stát to je dosti veliká priorita.
Jak se na to díváte z pohledu občana?
Dekuji Flodr

Odpovídá: Dana Drábová

Z pohledu člověka z lokality, kde by se případně úložiště stavělo to má dva aspekty. Bezpečnost bude bezesporu zajištěna, to umíme. Ale bude to obrovská stavba na řadu let, dá se říct, že jednu generaci bude otravovat dopravou, prašností hornickými pracemi v okolí. To bude stát muset přiměřeně kompenzovat.

21. 9. 2016
Ptá se: Kateřina Kárná

Dobrý den paní Drábová, v krajských volbách děláte dvojku Vítu Rakušanovi, je opravdu tak dobrý, jak se z médií může zdát? Co si o něm myslíte vy osobně?

Odpovídá: Dana Drábová

Vítek už ukázal, že si s každodenní politikou a správou věcí ve středně velkém městě umí poradit. Jeho výsledky mu dělají nejlepší kampaň. A navíc je to prostě sympaťák, který se umí nebrat příliš vážně. O to vážneji se dovede brát za věci, které lidi pálí.

21. 9. 2016
Ptá se: Tereza Nováková

Dobrý den, nevím jestli se to týká voleb, ale zajímalo by mě, jestli má smysl dostavovat Temelín nebo Dukovany, když třeba Německo už od jaderné energie upouští. Děkuji TN.

Odpovídá: Dana Drábová

ČR má jiné podmínky než Německo a musí jim svou energetickou strategii přizpůsobit. Co možná bude v Německu fungovat, nemusí být vhodné pro nás. A tak si myslím, že přinejmenším nahradit Dukovany, které půjdou za dvacet let "do důchodu", novým jaderným blokem, smysl má.

21. 9. 2016
Ptá se: Jan Novák

Dobrý den, má ČR dostatečné zdroje (lidské, technologické, nerostné,...) pro vývoj atomové bomby?

Odpovídá: Dana Drábová

ČR striktně lpí na závazku využívat jadernou energii jen pro mírové účely, takže myšlenka na vývoj jaderné bomby u nás je zcela hypotetická. Zůstaneme-li tedy u hypotézy, pak ano, jsme v jaderných technologiích na takové úrovni, že bychom to dokázali.

21. 9. 2016
Ptá se: Jindřich

Vážená paní Drábová,
přeji Vám hodně úspěchů v nadcházejících volbách i v celém životě. Měl bych na Vás jednu otázku: V praxi jsem se poměrně často setkal s tím, že starostové některých obcí měli velmi přehnaná očekávání ohledně toho, co by pro ně měl kraj dělat. Neobáváte se toho, že jednotliví starostové budou vnímat jako "zradu", pokud jejich (přehnané) požadavky nesplníte?
Děkuji.

Odpovídá: Dana Drábová

Myslím, že starostové dobře vědí, co pro ně kraj může a co nemůže udělat. Tím neříkám, že se přehnané požadavky nevyskytují. Ale víte, oni už mají dost zkušeností s tím, když kraj nefunguje tak, jak by měl. Vy jako občan krajský úřad zas tak moc nepotřebujete, ale jako obyvatel obce ano. Krajská samospráva zkrátka má být servisem pro města a obce. A to Starostové (starostové) vědí.

21. 9. 2016
Ptá se: Radek Hynek

Díky za podporu Starostů. Budu je volit.

Odpovídá: Dana Drábová

Děkuju mnohokrát i Vám pane Hynku. Každého hlasu si velmi vážíme. Starosty podporuji, protože řadu z nich znám a také proto, že už druhé volní období jsem za ně místostarostkou ve středočeských Pyšelích.

21. 9. 2016
Ptá se: Roman Polák

Máte můj hlas paní Drábová i Starostové. Přeji Vám mnoho úspěchů.

Odpovídá: Dana Drábová

Ráda bych především popřála všem dobrý den a poděkovala za dotazy. Udělám, co bude v mých silách, abych adekvátně odpověděla na co co nejvíc z nich.
Vám, pane Poláku, moc děkuju za podporu, velmi si jí vážim.

21. 9. 2016
Ptá se: libor bacak

pkud ve vasi obci bude pocitani s umistenim bezencu ,, budete pro, nebo proti??

Odpovídá: Dana Drábová

Snažila bych se Pyšeláky přesvědčit, abychom pomohli podle našich sil a možností těm, kteří to potřebují. Zatím to ovšem není nikterak aktuální, vzhedem k mizivému počtu běženců v ČR.

21. 9. 2016
Ptá se: Tomáš

Dobrý den, angažujete se v zastupitelstvu v Pyšelích. Je něco, na co jste hrdá, čeho se vám podařilo dosáhnout? A co se naopak nepovedlo?

Odpovídá: Dana Drábová

Za 18 let v pyšelském zastupitelstvu jsem zažila dost úspěchů i neúspěchů. Jak už to v životě chodí. Společným úsilím zastupitelů se podařilo dost věcí. Máme novou kanalizaci, vodovod, plyn, krásné náměstí, skoro opravené místní komunikace. Opravili jsme školku, do které teď muže chodit dvojnásobek dětí. Po mnoha letech se nám podařilo získat prostředky na rekonstrukci a rozšíření školy. Co zbývá? Chodníky a opatření ke zklidnění dopravy, vyřešení rostoucího nedostatku vody v obecních studnách. A samozřejmě o všechnu tu infrastrukturu se musíme starat, udržovat ji a obnovovat.

21. 9. 2016
Ptá se: Anonymouse

Dobrý den paní Drábová,

jak hodláte řešit drogovou politiku v ČR?

Je patrné, že na celém světě díky represivnímu pojetí trpní nevinní a účel se těžce míjí účinkem! Jste pro legalizaci?
Děkuji a s pozdravem

Odpovídá: Dana Drábová

Jsem rozhodně proti legalizaci. Zároveň pro pomoc všem, kteří do závislosti už spadli. Ale fakt si nemyslím, že by uvolnění bylo nějakým zvláštním přínosem.

21. 9. 2016
Ptá se: Josef Benda

Měl jsem možnost poznat při jedné z Vašich přednášek, že jste velice inteligentní žena. Velice jsem si Vás začaol vážit. Proto nechápu Váš vstup do politiky. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Dana Drábová

Částečně jsem na to už odpověděla. Politika může být špinavá, ale nemusí. O tom jsem přesvědčena. Trochu se bojím, že už na politiku pohlížíme jako na něco špinavého a priori: oni, ti nahoře nám něco přikazují, my si s tím ruce špinit nebudeme. Kdo si s tím tedy má ruce špinit? A je to demokracie, vláda lidu, když si s vládou špinit ruce nechceme? Takže chceme vůbec demokracii?

21. 9. 2016
Ptá se: Petr

Budete prosazovat výstavbu jaderné elektrárny na území kraje?

Odpovídá: Dana Drábová

Ne. Z dobrých důvodů. Státní dozor prosazuje bezpečnost a dohlíží na ní, neprosazuje v žádném případě výstavbu. To za prvé. Za druhé: na území Středočeského kraje není vhodné místo.

21. 9. 2016
Ptá se: libor bacak

no a pokud pyselaci budou proti? jak se zachovate? jake maximalni mnozstvi bezencu jste ochotna ve vasi obci akceptovat, pokud by situace byla jina a bezence jsme museli prijimat?

Odpovídá: Dana Drábová

Víte, já věřím tomu, že když lidem ukážete konkrétní bližní v nouzi, tak prostě pomohou. Dokud se ukazují jen čísla a novinové titulky, tak je to něco jiného. Je třeba vidět ty příběhy, to pak skoro každému dojde, že by se mohl klidně dostat do situace, kdy bude pomoc potřebovat on sám. Takže místo k spánku, chleba a slánka by se určitě pro pár rodin v Pyšelích našla.

21. 9. 2016
Ptá se: Jan Pěnkava

Dobrý den, Středočechy, kteří dojíždějí do Prahy za prací trápí parkovací zóny, protože nemají kde zaparkovat, aniž by platili nehorázné sumy nebo si nechali odtáhnout auto. Jak byste tento problém řešila?

Odpovídá: Dana Drábová

Tak především bych doporučila, aby se Středočeský kraj spojil s Prahou a společně našli řešení. Uspokojivě to nevyřeší ani Praha 6, ani Praha 5, ani Středočeši sami. Chce to záchytná parkoviště, nechce to modré zóny. Toto je třeba hned první věc, kterou by mělo nové vedení kraje řešit po volbách.

21. 9. 2016
Ptá se: Mára

Dobrý den. Myslíte, že se někdy dočkáme okruhu kolem Prahy? A pokud ano, kdy?

Odpovídá: Dana Drábová

Tak to je přesně ta věc, kdy se musí spojit Praha a Středočeský kraj, potřebují to všichni - Pražáci i Středočeši. Ale nechtějte po mně, abych Vám řekla termín. Ten, myslím, teď neví přesně vůbec nikdo. Zatím se okruh látal po kouskách. Skoro mám obavu, že já se ho nedožiju. A to tu chci ještě pěkných pár let pobýt.

21. 9. 2016
Ptá se: Fešák Hubert

Dobrý den. Jak jsem přečetl v Květech, tak bych Vás tipoval na takvou "správnou babu." A tak otázka: který pivo Vám nejvíc chutná?

Odpovídá: Dana Drábová

Mohla bych říct, že každé dobré. Ale konkrétně třeba Únětice, slánský Antoš nebo benešovský Ferdinand (abych byla trochu lokální patriot)

21. 9. 2016
Ptá se: Maruška

Mám dva dotazy: Budete kandidovat na prezidentku? A co si myslíte o kvótách na zastoupení žen v politice?

Odpovídá: Dana Drábová

Na prezidentský post opravdu kandidovat nehodlám. A kvóty mne štvou.

21. 9. 2016
Ptá se: Karel

Dobrý den, jak se vám líbí pan Zeman jako prezident???

Odpovídá: Dana Drábová

Pan prezident Zeman byl zvolen v přímé volbě, respektuji to a nemyslím, že bych se měla vyjadřovat k jeho mediálnímu obrazu, který nemusí být vždy úplně vystihující.

21. 9. 2016
Ptá se: Adam Novák

Paní Drábová, máte nějaké děti, nebo rodinu, pro kterou chcete hrabat v senátu? Nestačí Vám Vaše dosavadní funkce? Jak to budete časově stíhat?

Odpovídá: Dana Drábová

Život mi bohužel nedopřál mít děti, takže mám trochu více času než jiní a mohu ho věnovat tomu, že se snažím udělat něco navíc pro zemi, kde jsem doma. Nekandiduji do senátu, ale do středočeského krajského zastupitelstva. Práci řadové neuvolněné zastupitelky si troufám zvládnout.

21. 9. 2016
Ptá se: Karel

Takže kandidujete za stranu kde jsou Polčák a Gazdík? Ti kteří uzevřeli dohodu o spolupráci s Top 09 ? Dobrý tah.

Odpovídá: Dana Drábová

Jasně, že kandiduji. Oba znám a obou si vážím. Na uzavření dohody s TOP 09 nevidím nic špatného, stejně tak jsem ráda, že se STAN nyní emancipuje a hledá svou cestu.

21. 9. 2016
Ptá se: Jan Marek

Je organizace Člověk v tísni prospěšná nebo škodlivá?

Odpovídá: Dana Drábová

Mám za to, že prospěšná. Pomoc může mít různé podoby a Člověk v tísní pomáhá. Podle mne v dobré víře, s dobrými úmysly a podle svých sil. Jejich výsledky mluví za sebe.

21. 9. 2016
Ptá se: Milan Janko

Dobrý den,paní Drábová. Nejprve bych chtěl říci, že Vás jakožto "Jadernou babu" obdivuji. Perete se ve svém oboru, který je komplikovaný, opravdu statečně se všemi (např. ČEZ - jaderné elektrárny) a dovedete nazývat věci pravými jmény. Je o Vás známo, že jste také přítelkyně pana prezidenta (minimálně jste od něj prý dostala hubičku :) ). Proto bych se Vás chtěl zeptat na Váš názor na některé výroky pana prezidenta. Pamatuji si jeho vyjádření na pana Schapira, který se odvážil komentovat jeho výjezd do Ruska, jako vměšování do českých záležitostí. A nyní pan Zeman tvrdí, že se nechce vměšovat do amerických záležitostí, ale že by volil Trumpa. Co vy nato? Na vyjádření pana prezidenta, popřípadě na volby v Americe? Děkuji za odpověď a držím Vám palce.

Odpovídá: Dana Drábová

Musím Vás zklamat, jsem vychována ve velké úctě k úřadu prezidenta republiky a nehodlám komentovat jeho mediální prezentaci.

21. 9. 2016
Ptá se: Adam Novák

Takže odpověď žádná??? To jsem trochu čekal :-)

Odpovídá: Dana Drábová

Omlouvám se, ale lepší odpověď dohromady nedám. Hlavně nechápu, na co jsem Vám vlastně neodpověděla.

21. 9. 2016
Ptá se: Petr

Co podle vás kraj nejvíce potřebuje? Opravit silnice? Narvat finance do zdravotnictví? Nebo především pracovat na školství? Ve volebních kalkulačkách většina stran chce peníze cpát do všeho... logicky... ale to nejde. Co je nejvyšší priorita?

Odpovídá: Dana Drábová

Tak na všechno peníze fakt nejsou a nebudou. Základem jsou komunikace - cesta domů, za prací, do škol. Prioritou je budoucnost - školy. A prioritou je i péče o seniory a tím pádem zdravotnictví. Ale víte co: pokud budeme věřit, že čím víc peněz někam nalijeme, o tolik se to zlepší, budeme velmi rychle zklamáni. Je to o lidech - dáte-li třeba špatnému řediteli krajské nemocnice 100 milionů, možná nepocítíte jako pacient žádnou změnu. Takže hlavní prioritou je výběr těch správných lidí na klíčové pozice.

21. 9. 2016
Ptá se: Roman Šulc, Kolín

Paní Drábová, fandím vám (Starostům a starostkám :-) a volím vás. Rád bych se Vás zeptal, proč myslíte, že krajským volbám nelogicky dominuje migrační téma, když toto téma se krajské politiky přímo netýká?

Odpovídá: Dana Drábová

No protože některé partaje jiné téma nemají a některé další si zase myslí, že jim přinese body. Máte pravdu, toto jsou krajské volby, přijímání migrantů má v ruce stát. On ale leckdo rád mate voliče!

21. 9. 2016
Ptá se: Roman

Dobrý den,
Jste pro zákaz kouření v soukromích podnicích?

Děkuji

Odpovídá: Dana Drábová

Jsem tolerantní celoživotní nekuřák. Zachovala bych možnost vybrat si, jestli do jakého podniku kdo chce jít a nezakazovala bych šmahem.

21. 9. 2016
Ptá se: MildaS

Co chcete udělat pro Chrudim?

Odpovídá: Dana Drábová

Chrudim bude v péči mých kolegů z Pardubického kraje :-). Kandidátku tam STAN má stejně dobrou jako v krajích ostatních.

21. 9. 2016
Ptá se: Ludmila Palatová

....je možné skloubit všechny ty pracovní a poslanecké povinnosti dohromady tak, abyste mohla mít pocit, že konáte vše jak býti má ????

Odpovídá: Dana Drábová

Abych pravdu řekla, zatím nevím. To ukáže život. Myslím si však, že ano a udělám, co bude v mých silách, abych nic neošidila. Když to nepůjde, budu si muset vybrat. Jen pro upřesnění: kandiduji do krajského zastupitelstva, poslanec tedy ze mne v žádném případě nebude.

Děkuji všem za zájem a položené otázky, přeji vše dobré. Hlavně šťastou ruku při volbách. Ať už budete volit kohokoli. Když to bude STAN, budu ráda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy