Rušení autobusů se blíží, kraj rozhodne příští víkend

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2011 16:06
Podle návrhu Středočeského kraje by mohla ubýt až polovina spojů
Jihlava se snaží kloubit bezbariérovost zastávek i spojů.
Jihlava se snaží kloubit bezbariérovost zastávek i spojů. | Foto: www.dpmj.cz

Praha - Středočeští zastupitelé se v sobotu 29. ledna sejdou, aby projednali chystané rušení autobusových spojů, které už kraj nechce dotovat.

Termín se nelíbí opoziční ODS, která svolání zastupitelstva iniciovala. Hejtman David Rath (ČSSD) tím podle ní předvedl svou pomstychtivost.

"S podobným jednáním jsme se setkali již při mimořádném zastupitelstvu kvůli dětskému domovu v Pyšelích a tehdy vše ztroskotalo na tom, že se nedostavila většina zastupitelů za sociální demokraty. Zdá se, že stejnou taktiku volí David Rath i nyní," uvedla předsedkyně kontrolního výboru krajského zastupitelstva Dagmar Nohýnková.

Ubýt by mohla až polovina spojů

Skončit by měly některé dotované autobusové spoje, které jsou málo využívané.

Proti tomu se ale bouří někteří starostové. Podle nich se uvažuje i o linkách, které vytížené jsou.

Podle ODS by mohl počet spojů na některých místech kraje ubýt až o polovinu. Kraj by tím podle ní mohl dokonce porušit zákon.

Podle Ratha ale právě ti zastupitelé ODS, kteří jsou zároveň poslanci, hlasovali pro současný státní rozpočet. Ten podle něj kraji odebral část potřebných peněz.

Omezení spojů od začátku února se ale zřejmě nestihne.

Podle Filipa Drápala z organizace Ropid, která se stará o veřejnou dopravu v okolí Prahy, je tento termín nereálný.

Ropid podle něj tento týden odešle kraji návrh na omezení spojů Pražské integrované dopravy. Poté by měla proběhnout diskuze s obcemi, kterých se rušení spojů dotkne.

 

Právě se děje

před 58 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy