Rath tlačil na převod nemocnice. Pak inkasoval miliony

Radek Nohl Radek Nohl
7. 8. 2012 6:15
Dopisy, které středočeský exhejtman poslal, popisují, jak se Rath snažil vše urychlit
David Rath při návštěvě jedné ze středočeských nemocnic.
David Rath při návštěvě jedné ze středočeských nemocnic. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec a bývalý hejtman David Rath se při převodu kutnohorské nemocnice na Středočeský kraj angažoval více, než se doposud uvádělo.

Deník Aktuálně.cz získal řadu dokumentů a především jeho dopisů, ze kterých vyplývá, že se bývalý hejtman snažil celý proces co nejvíce urychlit.

A když bylo potřeba, tak zatlačil, aby vše dopadlo podle jeho představ.

Rath si přitom hned za první zakázku poté, co hejtmanství zdravotnické zařízení v Kutné Hoře získalo do svých rukou, převzal podle policistů úplatek 4,2 milionu korun.

Právě kvůli tomu protikorupční policisté v současné době žádají sněmovnu, aby ho mohli obvinit i v dalších případech.

Urychleně rozhodněte, píše Rath

Příběh se začal psát na začátku roku 2009, kdy se Rath jen 49 dnů poté, co se stal hejtmanem, obrátil na Kutnou Horu s plánem, že kraj nemocnici od města převezme.

Exhejtman v následujících týdnech poslal do Kutné Hory dopisy, ve kterých mimo jiné píše, že "je stále více znepokojen aktuálními zprávami o odchodu zdravotnického personálu".

V dalším z dubna 2009 tlačí na tehdejšího kutnohorského starostu Ivo Šalátka, aby město urychleně rozhodlo.

"Pokud nebudete jednat dostatečně rychle a rozhodně, pak mám strach, že dojde k nevratným procesům," píše také Rath v dopise.

Ministr miliony neprominul

Hejtman uspěl. Už v červnu 2009 kutnohorské zastupitelstvo převod schválilo.

Když však za několik týdnů poté hrozilo, že by Kutná Hora musela kvůli převodu nemocnice na kraj přijít o obří dotaci ze státního rozpočtu na její rekonstrukci za bezmála 140 milionů korun, poslal Rath dopis i tehdejšímu ministru financí Eduardu Janotovi

V něm ho přemlouval a zdůrazňoval, proč by město žádné peníze vracet nemělo. Jenže u ministra nepochodil. Janota mu totiž za měsíc napsal, že buď město vrátí miliony, nebo zůstane část nemocnice v majetku města.

Nakonec se dohodli na kompromisu. Podle mluvčího Středočeského kraje Milana Smutného totiž ministerstvo souhlasilo s tím, že si hejtmanství část majetku od Kutné Hory půjčí.

Dopisy exhejtmana se ztratily

Jenže ne všechny dopisy, které Rath kvůli převodu nemocnice dostal nebo poslal, leží doteď na krajském úřadě.

"V písemné podobě nemáme k dispozici ani došlý dopis, ani oficiální odpověď," uvedl Smutný, když redaktor Aktuálně.cz žádal kraj například o dokument, který posílal předsedovi kutnohorského výboru pro zdravotnictví Janu Havlovicovi.

Kauza poslance Davida Ratha baví celý národ, podívejte se:

Poté, co Rathovo hejtmanství nemocnici získalo, vypsalo zdravotnické zařízení zakázku za více než 150 milionů korun. Soutěž vyhrála společnost Hospimed a podle policistů za ní poslanec dostal úplatek 4,2 milionu korun.

Rath to ale podle svého obhájce Romana Jelínka odmítá.

"Klient odmítá jakékoliv obvinění, že by někdy vzal či žádal úplatek v souvislosti se svou veřejnou funkcí. To se týká všech obvinění, dnes již vyvrácených, nově sdělených či v budoucnu opět vznesených," uvedl Jelínek.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Davida Ratha pište zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy