Policisté zasahovali v budově Středočeského kraje. Zajímají je podezřelé smlouvy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2019 17:49
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v úterý na středočeském krajském úřadě. Uvedl to server SeznamZprávy.cz. Kriminalisté dorazili do sídla úřadu před devátou hodinou ráno. Podle očitých svědků zamířili do kanceláře hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové a na personální odbor. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za služby údajně pět milionů korun ročně.
Jaroslava Pokorná Jermanová - místopředsedkyně hnutí ANO 2011. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018.
Jaroslava Pokorná Jermanová - místopředsedkyně hnutí ANO 2011. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jakub Plíhal

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) je přesvědčena, že při uzavírání pracovních smluv s externisty nevznikla žádná pochybení. "K dnešnímu zásahu v budově krajského úřadu musím říci, že jsem ráda, že úřad od počátku s policií úzce spolupracuje. Nemáme co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena. Do mé kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají," uvedla Pokorná Jermanová.

Podle zjištění serveru SeznamZprávy.cz. zasahují policisté v souvislosti s případem také ve Středočeské vědecké knihovně Kladno. Na dveřích visí cedule s nápisem: "Dnes je knihovna z technických důvodů pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení."

Ředitel úřadu Jiří Holub uvedl, že v souvislosti se zásahem policistů nebyl nikdo zadržen. Nechtěl ale komentovat, na jakých odborech policisté zasahují ani jaké dokumenty zabavují. Zopakoval pouze, že inkriminované externí smlouvy zkontrolovalo interní vyšetřování, které neshledalo pochybení.

Zdroje Seznamu potvrzují, že policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) si vyžádali informace k externím smlouvám, za které Středočeský kraj vyplatil externím pracovníkům pět milionů korun.

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej k zásahu řekl, že policisté "provádí úkony trestního řízení". "Víc informací sdělovat nebudeme," řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. 

Podrobnější informace neposkytl ani ředitel úřadu. "Probíhá tady šetření policie a krajský úřad poskytuje maximální součinnost ve věci šetření. Další jakékoliv vyjádření není možné v této věci dále řešit," řekl Holub.

Média již dříve informovala, že kraj si najímal externisty na služby běžně zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu následně prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

"Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovaly jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme," reagoval na zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

Podle zjištění serveru krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků, jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50 tisíc korun měsíčně radil hejtmance Pokorné Jermanové s odpady. Hejtmanka už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, je podle ní jeho právo a shoda okolností. Důležité je, že je odborníkem a pracuje dobře, dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy