Policie: Žhářský útok na dům s Romy měl rasový motiv

ČTK ČTK
13. 7. 2011 17:53
Třem zadrženým snížila státní zástupkyně trest, čtvrtému hrozí až 12 let vězení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Býchory (Kolínsko) - Pondělní žhářský útok v Býchorech na Kolínsku měl podle policie rasový podtext.

Třem z čtyř zadržených však krajská státní zástupkyně snížila trestní kvalifikaci. Trojice nově čelí obvinění z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, a hrozí jí tak tresty od šesti měsíců do tří let.

Původní obvinění z pokusu o těžké ublížení na zdraví zůstává jen čtvrtému muži. Tomu tak hrozí pět až 12 let, a to právě kvůli rasovému motivu.

"Proto je tam ta sazba až 12 let. Je jasné, že tam rasový podtext byl a je to v tom zohledněno," uvedla mluvčí středočeské policie Soňa Budská. 

Žalobkyně Miloslava Zagarová nechtěla rozhodnutí o snížení sazby komentovat. Podle ní vše vycházelo ze současného stavu případu, jehož vyšetřování je na samém začátku.

Na tři muže, jimž byla kvalifikace snížena, nemohl soud uvalit vazbu. Podle soudce kolínského okresního soudu Miroslava Vobořila toto omezení vyplývá přímo z trestního řádu.

Přihlíželo se podle něj k okolnostem případu a tomu, že mladíci dosud nebyli trestáni. U posledního ze stíhaných pak soud neshledal, že by mohl trestnou činnost opakovat. "Vazební důvod tak nebyl ani u něho," dodal soudce.

Čtveřice bude vyšetřována na svobodě. Nebyl shledán důvod k uvalení vazby, řekl Vobořil.

Skupina pochodovala obcí a vykřikovala rasistická hesla

V Býchorech v noci na pondělí dopadla do domu, kde žijí Romové, zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn.

Do obývacího pokoje někdo hodil obalenou tyč připomínající louč, kterou atakovaní lidé stihli uhasit.

Kriminalisté po zahájení vyšetřování zjistili, že v noci pochodovala obcí skupina, která vykřikovala rasistická hesla, a jeden ze skupiny pak prý vhodil do bytu Romů zápalnou louč.

Někteří z podezřelých mladíků se podle médií v sobotu večer zúčastnili ultrapravicového koncertu ve Velkém Oseku, kde se sešly dvě stovky extremistů.

Podezřelí také podle médií pocházejí z Býchor či okolí. Budská to ale nepotvrdila. "To všechno je předmětem vyšetřování," řekla.

Komentovat nechtěla ani informace, že jeden z podezřelých již dříve romskou rodinu napadl a vyhrožoval, že zabije jedno z dětí. Pro rasový motiv žhářského útoku podle České televize svědčí i vyjádření mladíků na sociální síti Facebook.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy