Policie: Žhářský útok na dům s Romy měl rasový motiv

ČTK ČTK
13. 7. 2011 17:53
Třem zadrženým snížila státní zástupkyně trest, čtvrtému hrozí až 12 let vězení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Býchory (Kolínsko) - Pondělní žhářský útok v Býchorech na Kolínsku měl podle policie rasový podtext.

Třem z čtyř zadržených však krajská státní zástupkyně snížila trestní kvalifikaci. Trojice nově čelí obvinění z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, a hrozí jí tak tresty od šesti měsíců do tří let.

Původní obvinění z pokusu o těžké ublížení na zdraví zůstává jen čtvrtému muži. Tomu tak hrozí pět až 12 let, a to právě kvůli rasovému motivu.

"Proto je tam ta sazba až 12 let. Je jasné, že tam rasový podtext byl a je to v tom zohledněno," uvedla mluvčí středočeské policie Soňa Budská. 

Žalobkyně Miloslava Zagarová nechtěla rozhodnutí o snížení sazby komentovat. Podle ní vše vycházelo ze současného stavu případu, jehož vyšetřování je na samém začátku.

Na tři muže, jimž byla kvalifikace snížena, nemohl soud uvalit vazbu. Podle soudce kolínského okresního soudu Miroslava Vobořila toto omezení vyplývá přímo z trestního řádu.

Přihlíželo se podle něj k okolnostem případu a tomu, že mladíci dosud nebyli trestáni. U posledního ze stíhaných pak soud neshledal, že by mohl trestnou činnost opakovat. "Vazební důvod tak nebyl ani u něho," dodal soudce.

Čtveřice bude vyšetřována na svobodě. Nebyl shledán důvod k uvalení vazby, řekl Vobořil.

Skupina pochodovala obcí a vykřikovala rasistická hesla

V Býchorech v noci na pondělí dopadla do domu, kde žijí Romové, zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn.

Do obývacího pokoje někdo hodil obalenou tyč připomínající louč, kterou atakovaní lidé stihli uhasit.

Kriminalisté po zahájení vyšetřování zjistili, že v noci pochodovala obcí skupina, která vykřikovala rasistická hesla, a jeden ze skupiny pak prý vhodil do bytu Romů zápalnou louč.

Někteří z podezřelých mladíků se podle médií v sobotu večer zúčastnili ultrapravicového koncertu ve Velkém Oseku, kde se sešly dvě stovky extremistů.

Podezřelí také podle médií pocházejí z Býchor či okolí. Budská to ale nepotvrdila. "To všechno je předmětem vyšetřování," řekla.

Komentovat nechtěla ani informace, že jeden z podezřelých již dříve romskou rodinu napadl a vyhrožoval, že zabije jedno z dětí. Pro rasový motiv žhářského útoku podle České televize svědčí i vyjádření mladíků na sociální síti Facebook.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy