Policie zasahovala i v devíti příspěvkových organizacích Středočeského kraje, oznámila Jermanová

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2018 20:37
Policie od čtvrtka zasahovala v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku i v dalších devíti příspěvkových organizacích v sociální oblasti na území Středočeského kraje.
Středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová.
Středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová. | Foto: Milan Bureš

Praha - Policisté zabývající se manipulací zakázek v některých pražských nemocnicích obvinili ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, severočeského podnikatele Tomáše Horáčka nebo exmanažera společnosti Eurest Martina Tvrdoně. Stíhání čelí také nástupce Eurestu, společnost Compass Group Czech Republic.

Jména obviněných uvedl pro server iRozhlas.cz jeden z Horáčkových advokátů Jiří Teryngel. Zadrženo bylo podle České televize (ČT) celkem 11 lidí.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ve čtvrtek uvedla, že státní zástupce obvinil pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Případ souvisí se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Na Bulovce v Praze.

"Sděleno má pan Horáček, doktor Robert Zelenák, doktor Martin Stříteský, inženýrka Jitka Ulrichová a Antonín Tvrdoň. Jako právnická osoba Compass Group Czech Republic, dříve Eurest," cituje Teryngela server.

Horáčka podle iRozhlasu kriminalisté považují za ústřední postavu rozsáhlé kauzy, kterou od čtvrtka vyšetřují. Jitka Ulrichová je manažerkou společnosti Veřejné zakázky s.r.o. a Martin Stříteský přednostou kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Policie aktuálně podle obhájce Teryngela obviněné vyslýchá. Horáček proti obvinění podá stížnost, dodal. Zelenák se podle policie podílel na manipulacích se zakázkou na stravování, úplatek pět milionů korun měl podle serveru Seznam Zprávy dát někdejší manažer cateringové firmy Eurest Tvrdoň. Nástupnická společnost Eurestu, firma Compass Group, obvinění odmítla komentovat. "Já se vám k tomu nebudu vyjadřovat," řekla iRozhlasu její jednatelka Zuzana Volková.

"Právě probíhají výslechy podezřelých a obviněných osob, takže na základě těchto výslechů a zajištěných důkazů doposud se státní zástupce rozhodne s policejním orgánem, zda přistoupí k dalšímu obvinění," řekla ČT Bradáčová. Žalobce se podle ČT také v sobotu rozhodne, zda bude pro některé z obviněných žádat vazbu.

Vedle nemocnic Na Františku a Na Bulovce detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali od čtvrtka také na dalších místech. Podle iRozhlasu se zajímají o desítky míst v Praze a ve středních Čechách, povolení k domovním prohlídkám zmiňuje 39 domovů pro seniory a další sociální zařízení. Policisté se zabývají veřejnými zakázkami například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů.

Razii ve Středočeském kraji potvrdila i hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Zároveň nakázala řediteli krajského úřadu, aby zajistil bezproblémový chod ve všech dotčených zařízeních, aby se vyšetřování nedotklo klientů. "V této chvíli však nelze s ohledem na průběh vyšetřování poskytnout konkrétnější informace. O každé nové skutečnosti, která nám bude sdělena, budeme veřejnost bezodkladně informovat," uvedla Jermanová.

"Jednotliví ředitelé těchto zařízení byli vyzváni k maximální součinnosti a s vyšetřovateli by měli plně spolupracovat," uvedla radní pro sociální věci Aneta Heřmanová (ČSSD). Současně byli vyzváni, aby vydali veškeré materiály, které si policie vyžádá.

 

Právě se děje

Další zprávy