Policie stále neví, kdo zaútočil na romskou rodinu

ČTK ČTK
15. 8. 2011 13:47
Žháři hrozí za pokus o těžké ublížení na zdraví až dvanáctiletý trest
Foto: Policie ČR

Krty (Rakovnicko) - Policie zatím neví, kdo minulý týden vhodil zápalnou láhev do romského domu v Krtech na Rakovnicku.

"Na případu se intenzivně pracuje. Zatím jsme nikoho nezadrželi," uvedla mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Incident se stal minulý týden v noci na středu, kdy někdo zaútočil zápalnou láhví na drážní domek obývaný Romy. Hořící láhev se podařilo okamžitě uhasit. Jeden člověk utrpěl drobné popáleniny druhého stupně na noze.

12 let vězení

Policie případ prověřuje jako pokus o těžké ublížení na zdraví, za který by pachateli hrozilo pět až 12 let vězení. Policisté nyní projíždějí obcí častěji, pravidelné jsou i večerní hlídky. V okolí domku opět celou noc svítí pouliční lampy, což v minulosti nebývalo zvykem.

"Z úsporných důvodů bylo v okolí domu vypínané světlo od jedné do čtyř hodin v noci, to jsme zrušili," uvedl starosta obce Jaroslav Rambousek. Obec zaplatí výměnu skleněných výplní oken domu a jejich zabezpečení ochrannými fóliemi, aby se obyvatelé cítili bezpečněji. Podle starosty útok nejspíš nespáchal nikdo z vesnice.

Podle starosty nejde o rasismus

Domnívá se také, že vhození zápalné lahve nemělo rasově motivovaný podtext. "Podle mého úsudku ten, kdo to spáchal, byl spíš amatér a nebyl žádný profesionál. Použil hořlavinu, která nebyla zrovna agresivní, což je jenom dobře," řekl Rambousek. Starosta zopakoval, že s rodinou nebyly žádné významné konflikty.

Podobný žhářský útok se stal nedávno v Býchorech na Kolínsku. Do domu, kde žijí Romové, dopadla zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn. Proti čtyřem podezřelým bylo zahájeno trestní stíhání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy