Policie kvůli metanolu vyšetřuje smrt ženy na Berounsku

ČTK ČTK
23. 2. 2014 14:43
Žena popíjela v penzionu vodku, lékař zatím přítomnost metanolu ale nepotvrdil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Zadní Třebáň (Berounsko) - V Zadní Třebáni na Berounsku zemřela v neděli dopoledne jednašedesátiletá žena. Policisté nevylučují, že příčinou její smrti byla otrava metanolem.

Podle lékařů se ale mohlo jednat i o cévní příhodu. Co smrt ženy způsobilo, ukáže až pitva. Sdělila to mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

Žena zemřela v penzionu v Zadní Třebáni, kde v sobotu večer pila vodku. Láhev policisté zajistili a poslali na expertizu. "Jedná se o běžný postup. Lékař na místě metanol jako příčinu smrti nepotvrdil, více ukáže zdravotní pitva," informovala mluvčí policie.

Jednou z možností příčin smrti je také cévní příhoda. V třebáňském penzionu U Mlýna byla podle jeho provozovatele ubytovaná se svým přítelem. Ten přivolal záchrannou službu, avšak žena už byla mrtvá.

"Láhev vodky si žena přinesla odjinud, u nás ji zakoupit nemohla," řekl provozovatel penzionu.

Výsledek pitvy bude známý pravděpodobně v pondělí. Ale i v případě, že by se podezření na otravu metanolem nepotvrdilo, policisté upozorňují, že nebezpečí otravy alkoholem nejasného původu trvá.

"Varování je na místě, stále je v oběhu přibližně dva tisíce litrů alkoholu obsahující nebezpečný metanol," uvedla Zatloukalová.

Metanol je alkohol, který lidský metabolismus mění na formaldehyd a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka silně toxické. Ve větších dávkách způsobuje oslepnutí a smrt. Lidé by proto neměli nakupovat alkohol, jehož původ není prověřený.

V České republice od září 2012 metanol zabil 51 lidí, další desítky skončily v nemocnici. Policie stíhá v souvislosti s touto kauzou přes tři desítky lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy