Počasí nás zruinovalo, zoufají majitelé koupališť

Kateřina Šmídová
12. 8. 2011 11:00
Reportáž Aktuálně.cz z pláží, kde místo koupajících čeří hladinu vody jen vítr a déšť
Věřili byste, že za slunných dní tu leží přes 1000 lidí?
Věřili byste, že za slunných dní tu leží přes 1000 lidí? | Foto: Jan Langer

Praha - Přírodní koupaliště jsou vylidněná. Hladiny vodních ploch čeří jen déšť a vítr. Pláže jsou opuštěné, jen občas potkáte rybáře nebo houbaře.

Letošní léto je nechladnější za posledních deset let. Příliš slunečných dnů, kdy by se dalo užívat vodních radovánek, nepřineslo.

Provozovatelé a majitelé stánků s občerstvením si proto zatím příliš peněz nevydělali. A meteorologové do konce léta situaci nevidí lépe.

U jezera Křenek nedaleko Staré Boleslavi nepotkáte ani živáčka. Je tu jen pár stánkařů, kteří si místo u pláže pronajali pod vidinou slušného prázdninového výdělku.

Lidé nemají zájem

Dva dobrodruzi z Prahy, Miroslav Pelant a Jakub Svítil, znají jezero od dětství. Jezdili se sem koupat, pláže byly vždycky obsypané lidmi, tak se rozhodli, že si tu otevřou občerstvení. Letos to zkusili poprvé.

"Do stánku jsme dali 300 tisíc korun. Nevím, co bude dál, jestli se počasí aspoň trochu nezlepší," řekl Aktuálně.cz znuděný Miroslav.

Jejich zkušenější kolega, který u křeneckého jezera pobývá už sedmým rokem, nevidí chybu jen v počasí. Prý tomu napomáhá i zavřený průjezd nedalekým Kostelcem nad Labem.

Na dotaz redakce, zda by pár lidí nepřitáhla nějaká akce, jen zamumlá, že stejně nemají o nic zájem.

To potvrzují i Miroslav s Jakubem. "Zkusili jsme zorbing, ale ani to nikoho nezajímalo. Koncerty tu pořádat nemůžeme, protože si lidé z okolí stěžují. Navíc tu není elektřina. Větší akce tu nemá šanci," dodávají.

Zachraňují to koncerty

Lepší podmínky mají v pískovně v Mlékojedech u Neratovic. O víkendu pro veřejnost pořádají koncerty. V místním baru se pravidelně promítají filmy.

Jakub a Miroslav se místo vydělávání peněz jen nudí.
Jakub a Miroslav se místo vydělávání peněz jen nudí. | Foto: Jan Langer

I milovníci sportu si přijdou na své. Kromě beachvolejbalových hřišť a lezecké stěny mohou vyzkoušet i wakeboarding. U břehu jezera je postavený můstek pro skoky na lyžích nebo snowboardu.

"Nad vodou nás drží večerní akce. Těžíme z toho, že jsme zavedený podnik," uvedl provozní Adam.

Karavany by zmizely

Zato na obrovském parkovišti u jezera Lhota, které je odtud jen o pár kilometrů dál, stály jen cedule s nabídkou různých pochutin. V areálu byly však všechny stánky nedobytně zabedněné.

Na pláži seděli jen rybáři, sem tam prošel turista.

"Údržba nás letos vyjde dráž, než si vyděláme," posteskla si spolumajitelka komplexu. "Všeobecně jezdí méně lidí, než jezdívalo. Jen nudapláž je stále vyhledávaná," dodává.

U Proboštských jezer nedaleko Staré Boleslavi aspoň pobývají skalní příznivci, kteří tu mají pronajatá místa pro své karavany. Kemp má však nejistou budoucnost. Město Brandýs nad Labem se chystá pozemky prodat investorům.

Měly by se tu postavit hotely, lázně a bazény. Většině místních se to nelíbí, vznikla dokonce petice s podpisy dvou tisíc lidí. Rozhodovat budou radní v nejbližší době.

"Budovat něco pro zbohatlíky je zbytečný," zlobil se jeden z letních obyvatel kempu. Komunita, která tu časem vznikla, by musela areál se svými karavany opustit.

Zmizely by i květináče s rajčaty a paprikami a lednička, která slouží všem a přežila už několik povodní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy