Plastika od Ratha je zničena, prý ji rozbila uklízečka

Domácí Domácí
9. 9. 2010 17:52
Dílem se Středočeský kraj prezentoval na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji
Hejtman David Rath s autorem plastiky Antonínem Mantem Mrnkou
Hejtman David Rath s autorem plastiky Antonínem Mantem Mrnkou | Foto: Web Středočeského kraje

Praha - Skleněná Pocta iluminaci, jíž se Středočeský kraj prezentoval na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, je zničena.

Umělecké dílo podle jedné verze rozbila uklízečka, podle jiné došlo k nehodě samovolně.

Jak upozornila Mf Dnes, vše se odehrálo už v červenci, ale informace se na veřejnost dostaly až nyní.

"Čínská uklízečka ji srazila na zem a plastika se rozbila. Stalo se to ve chvíli, kdy byl pavilon uzavřený a uklízečky střepy vyhodily. Jestli to byla náhoda nebo záměr, to nevíme, ale už první den plastika vzbuzovala velký zájem návštěvníků," citoval list hejtmana Davida Ratha.

"Výstava byla pro veřejnost ještě zavřená, když vedoucí hostesek uslyšela 11. července večer pád a po otevření multimediální haly zjistila, že vrchní část plastiky samovolně spadla a rozbila se. Spojovací materiál dané části byl v té době ještě údajně vlhký," popisuje událost pro změnu Kancelář generálního komisaře účasti České republiky na EXPO 2010 v Šanghaji.

V době, kdy byla pořízena fotodokumentace, tedy na druhý den ráno, už v hale žádné střepy nebyly. "Jsou nicméně společně s hlavní nepoškozenou částí plastiky uloženy." Dílo za 120 tisíc korun bylo pojištěno.

Kraj prý ale o všem ví takřka od samotného počátku. "O stavu věcí byl informován osobním dopisem generálního komisaře již 16. července," uzavírá kancelář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy