Pitva: Hocha z Jirnů zabila chřipka doprovázená zánětem

Domácí Domácí
29. 3. 2011 13:35
Policie šetří, zda nenesou vinu lékaři. Pediatr si to nemyslí
Z Thomayerovy nemocnice poslali chlapce domů. Druhý den zde zemřel.
Z Thomayerovy nemocnice poslali chlapce domů. Druhý den zde zemřel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Desetiletého chlapce z Jirnů u Prahy, který zemřel koncem února, zabila chřipka doprovázená akutním zánětem průdušnice a průdušek. Vyplývá to z výsledků pitvy.

"Bezprostřední příčinou smrti byl akutní hemoragický zánět průdušnice a průdušek při infekci virem chřipky," řekl MF Dnes ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Nadále pokračuje vyšetřování policie, která zjišťuje, zda na smrti chlapce nenesou podíl lékaři. Ti poslali školáka na konci února s vysokými horečkami dvakrát po sobě domů. Nejprve z pohotovosti v Malešicích a pak z nemocnice v Praze-Krči. V Thomayerově nemocnici chlapec o den později nemoci podlehl.

"Hemoragický zánět sliznic a dýchacích cest je u chřipky možný, u těžší varianty bych dokonce řekl, že patří k věci. Sám tento nález nesouvisí s tíží onemocnění," uvedl přednosta infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jiří Beneš.

Pediatr Tomáš Karhan si nemyslí, že by ošetřující lékaři pochybili. "Je to smutné, ale ten fatální průběh byl tak rychlý, že možnost tomu zabránit byla podle mě minimální," řekl.

Na dotaz Aktuálně.cz mluvčí policie Prahy-venkova z odkazem na přání rodičů výsledky pitvy nekomentovala.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy