Pekárek nemusí Kolínu platit miliony, město se odvolá

Domácí Domácí
27. 3. 2015 11:37
Město po bývalém místostarostovi ODS chtělo až 26 milionů za nevýhodný prodej pozemku.
Bývalý poslanec a někdejším místostarosta Kolína Roman Pekárek.
Bývalý poslanec a někdejším místostarosta Kolína Roman Pekárek. | Foto: ČTK

Kolín - Exposlanec Roman Pekárek nemusí zaplatit Kolínu až 26 milionů, o které ho údajně připravil svou korupcí. Zatím nepravomocně o tom v pátek rozhodl kolínský okresní soud. Případem se bude zabývat krajský soud, město se totiž podle svého advokáta Tomáše Kasala odvolá minimálně proti tomu, že musí zaplatit více než půl milionu korun za náklady soudního řízení.

Kolín se s bývalým místostarostou za ODS soudí kvůli prodeji strategického pozemku v průmyslové zóně. Ten měl podle znalců hodnotu přibližně 41 milionů, Pekárek ovšem se zájemcem dojednal prodej za 15 milionů. Milion navíc měl jít do Pekárkovy kapsy.

Podle Kasala by tedy měla mít radnice nárok na uhrazení škody. I když Kasal připustil, že to může být méně než 26 milionů, které město napsalo do žaloby.

Radnice argumentovala spisem v kauze, kvůli níž si Pekárek odpykává pětiletý trest. Žádala, aby soud nechal zpracovat vlastní expertizu. Soudkyně Marcela Brejšová nicméně městu nevyhověla, stejně jako odmítla jeho návrhy na další důkazy a výslechy a dala za pravdu Pekárkově obhajobě.

Bývalý funkcionář města totiž namítal, že ve spisu není škoda nikde vyčíslena a pouze je v něm konstatováno, že spáchal trestný čin.  Pekárkův právník navíc tvrdí, že město prodej pozemku nikdy oficiálně neohlásilo na úřední desce.

Což je krok, bez kterého se podle zákona nesmí parcela prodat. Obchod byl tedy od začátku neplatný – bez ohledu na cenu. "Takže město teď může klidně majitele požádat, ať pozemek vrátí," prohlásil Pekárkův zástupce už na začátku března.

Pekárkovi v korupční kauze zlomila vaz nahrávka s podnikatelem Petrem Ličkou, jehož firma pozemek v kolínské průmyslové zóně získala. "Abysme tak nějak to měli jaksi průchozí, no tak jsem říkal milion," pronáší na ní Pekárek.

Podle odvolacích soudců to byla jasná žádost o úplatek a poté, co ho poslanci vydali k trestnímu stíhání, ho v prosinci 2012 pravomocně poslali za mříže. Pekárek se však ani poté nevzdal mandátu, který mu zanikl až s rozpuštěním Sněmovny v srpnu 2013.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy