Obchodní dům v areálu textilky bude, Beroun souhlasí

ČTK ČTK
22. 11. 2011 9:21
Město stavbu v minulosti dvakrát zamítlo
Projekt obchodního centra podpořilo 14 z 21 zastupitelů. Ilustrační foto.
Projekt obchodního centra podpořilo 14 z 21 zastupitelů. Ilustrační foto. | Foto: Město Beroun

Beroun - Zastupitelé v pondělí odsouhlasili upravený projekt výstavby obchodního centra, které má vyrůst v areálu bývalé textilky Tiba.

Investor kvůli tomu splní podmínky města v oblasti dopravy a životního prostředí. Město je bude kontrolovat při procesu o vlivu stavby na životní prostředí (EIA). 

Beroun stavbu v minulosti dvakrát zamítl kvůli architektonickému ztvárnění obchodního centra a navrženým dopravním opatřením.

Zastupitelé výstavbu nakonec schválili po dlouhé a bouřlivé debatě, kterou sledovalo několik desítek lidí. Projekt podpořilo 14 z 21 zastupitelů. Proti plánované výstavbě protestovali zejména občanští demokraté.

Dopravní napojení areálu je už vyřešené

Podle bývalého starosty Tomáše Havla (ODS) například není místo pro vznik hypermarketu v blízkosti památkové zóny. Vadilo mu také to, že se podle něj k výstavbě "nikdo relevantně nevyjádřil" z komise výstavby, dopravy nebo životního prostředí.

Výstavbu nepodpořila například ani vedoucí odboru územního plánování Dana Vilhelmová, podle které politici mohli vybírat "pouze ze špatných řešení".

Vedení radnice se s investorem dohodlo na komplexním řešení celého areálu, kde kromě obchodního centra vzniknou například nízkopodlažní bytové domy nebo parky. Město původní projekt dvakrát zamítlo zejména kvůli špatnému řešení dopravního napojení areálu. Tento problém však byl vyřešen.

Podle starostky Šárky Endrlové (Nezávislí Berouňáci) vznikne na náklady investora nové dopravní napojení se dvěma kruhovými objezdy, které musí být hotové před kolaudací celého objektu. Zajistit by to měla takzvaná plánovací smlouva a smlouva o spolupráci, které město bude s investorem na základě dnešního rozhodnutí zastupitelů uzavírat.

Investor prý také ustoupil v kompenzačních podmínkách k životnímu prostředí. V areálu textilky, který je z většiny zabetonovaný, kvůli tomu vznikne na 40 procentech území zeleň. "Je to soubor připomínek, ze kterých investor nemůže uhnout," uvedla při jednání zastupitelstva Endrlová.

Areál bývalé textilky Tiba vznikl v první polovině 19. století. V období první republiky tam pracovalo přes 1400 lidí, výrobky z továrny směřovaly do všech koutů Evropy i USA. Během druhé světové války byl provoz utlumen a výroba se nakonec úplně zastavila.

Závod byl po roce 1945 znárodněn a v roce 1958 se stal součástí národního podniku Tiba Dvůr Králové. V 70. letech však začal textilní průmysl upadat a z areálu se postupně stal nevyužívaný brownfield.

 

Právě se děje

Další zprávy