O osudu rychlobruslařské haly rozhodne trenér Sáblíkové

Michal Štůsek Michal Štůsek
2. 12. 2010 17:00
Petr Novák podepíše kupní smlouvu Velkoosecké sportovní
Původní návrh rychlobruslařské haly ve Velkém Oseku
Původní návrh rychlobruslařské haly ve Velkém Oseku | Foto: Velkoosecká sportovní, a.s.

Velký Osek - Nejasná situace v prodeji Velkoosecké sportovní by se měla vyřešit koncem tohoto týdne. Klíčovým momentem pro potvrzení obchodní transakce je podpis smlouvy Petrem Novákem, který je předsedou občanského sdružení Českého svazu rychlobruslařů.

"Smlouva se podepíše pravděpodobně tento týden," sdělil Aktuálně.cz místopředseda sdružení Jiří Otta, který prodej dříve inicioval z pozice starosty Velkého Oseku.

Dosud nebylo zcela jisté, jestli domluvený obchod Petr Novák posvětí. Proti prodeji, o kterém těsně před komunálními volbami rozhodli zastupitelé Velkého Oseku v čele s jeho bývalým starostou Jiřím Ottou, napadli nově zvolení zastupitelé sepsáním usnesení.

"Tímto krokem jsme dali najevo, že s rozhodnutím dřívějšího zastupitelstva nesouhlasíme," uvedl již dříve nový starosta obce Pavel Drahovzal. Podle něj existuje v tuto chvíli jedna možnost, jak by mohl být celý obchod zrušen.

"Pokud pan Novák přijde podepsat smlouvu k nám na radnici, okamžitě mu předám usnesení nového zastupitelstva, které nesouhlasí s rozhodnutím o prodeji," vysvětluje Pavel Drahovzal. V případě, že před osobním předáním usnesení Petr Novák smlouvu nepodepíše, ztrácí dokument svoji platnost a celý obchod by tak byl automaticky zrušen, tvrdí současný starosta.

Pokud však přijde předseda občanského sdružení s již podepsanou smlouvou, musí obec i její nově zvolené zastupitelstvo prodej akceptovat. Jiří Otta redakci sdělil, že smlouva dosud podepsána není, šance vedení obce na zrušení obchodu tak stále žije.

I přes velké výhrady k celému projektu stavby rychlobruslařské haly je současné zastupitelstvo Velkého Oseku ochotno spolupracovat. "Podpora není vyloučena, pokud budeme znát podrobné informace celého projektu. Pokud tomu tak bude, nebráníme se na projektu podílet," nastiňuje možný scénář Pavel Drahovzal.

Prohlédněte si, jak by měla hala vypadat

Občanské sdružení Český svaz rychlobruslařů se dohodlo s tehdejším zastupitelstvem obce Velký Osek na koupi akcií Velkoosecké sportovní 12. října. Dle smlouvy má sdružení povinnost zaplatit jeden milion korun do měsíce od podpisu smlouvy a zbylých 16 milionů korun do konce června 2011.

"Budoucí vedení obce nebylo zárukou pokračování ve stavbě. Celou akci by pohřbili," vysvětlil Jiří Otta, proč se rozhodl akcie převést. Bývalý starosta obce je totiž zároveň předsedou Velkoosecké sportovní a místopředsedou občanského sdružení Český svaz rychlobruslařů. Současní zastupitelé v čele s Pavlem Drahovzalem jej proto podezírají ze střetu zájmů. Jiří Otta však argumentuje, že z projektu žádné peníze nemá a dělá vše z lásky k rychlobruslení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy