Nymburk chce co nejrychleji odstranit lávku přes Labe, vyhlásil zjednodušenou zakázku

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2018 19:04
Město plánuje uzavřený můstek odstranit v příštích týdnech. Jedná se o stavbu projektanta, který stál i za zřícenou lávkou v Praze-Troji. Lidé nyní Labe přecházejí přes železniční most nebo hydroelektrárnu.
Lávka v Nymburku
Lávka v Nymburku | Foto: ČTK

Nymburk - Nymburk vyhlásí podlimitní zjednodušenou zakázku na demolici lávky přes Labe, která je ve špatném stavu a hrozí zřícením. Náklady na demolici se odhadují na deset milionů korun, městu se již hlásí firmy, které mají o demolici zájem. Samotná demolice by se měla uskutečnit v řádu týdnů.

Lávku město uzavřelo kvůli špatnému stavu v prosinci, v červnu pak plavební správa zastavila s okamžitou platností provoz lodí na Labi pod lávkou, město také uzavřelo prostranství na obou březích. Nymburská lávka je stejné konstrukce a od stejného projektanta jako lávka v Praze-Troji, která se zřítila do Vltavy. Technici z Kloknerova ústavu nymburskou lávku zkoumali od května a nepotvrdili její úplnou bezpečnost.

Zastupitelé ve čtvrtek jednohlasně schválili vyhlášení architektonické soutěže na stavbu nové lávky. Výsledky soutěže by měly být známé v září, náklady na soutěž přesáhnou jeden milion korun. Firma, jejíž návrh vybere odborná porota, dostane za úkol zpracování projektové dokumentace, která by mohla být hotová v polovině příštího roku.

Podle vedoucího odboru rozvoje a investic Bohumila Klicpery se na město již nyní obracejí firmy, které by měly o provedení demolice zájem. "Z 60 procent bude při vyhodnocování soutěže hrát roli cena, zbytek pak termín provedení. Termín snesení lávky do vodního toku a co nejrychlejší odstranění z plavební cesty je ale důležitý," řekl Klicpera.

Podle vedení města je zároveň možné, že se v příštím roce podaří postavit provizorní lávku, jež by se zavěsila na sousední most, který využívají auta. Na konečné rozhodnutí bude mít ještě vliv Ředitelství silnic a dálnic a krajský úřad.

Lidé nyní musejí přecházet Labe přes železniční most nebo hydroelektrárnou, což znamená víc než kilometrovou cestu navíc. S uzavřenou lávkou sousedí most pro auta, přes nějž kvůli bezpečnosti nelze průchod umožnit. Od 15. ledna navíc město zavedlo bezplatnou autobusovou dopravu mezi náměstím Přemyslovců a Zálabím na druhé straně řeky. Lidé mohou jezdit autobusem zdarma mezi zastávkami Nymburk, Zálabí PVT a Nymburk Náměstí.

Lávka je ve velmi špatném stavu, lidé by měli respektovat doporučení, dva a půl tisíce lidí se nemůže snadno dostat do centra, říká Fojtík | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy