Nymburk bojuje proti páchnoucí zinkovně. "Ryba smrdí od hlavy, náš kraj taky", skandovali občané

Gabriela Lukášková
19. 9. 2016 19:00
Obyvatelé Nymburka se už dva roky potýkají s štiplavým a dráždivým zápachem ze zinkovny Azos CZ. Někteří obyvatelé mají kvůli zápachu zdravotní potíže. Spolek Permanent, který je nejhlasitějším odpůrcem Azosu, svolal demonstraci před Krajský úřad Středočeského kraje. Lidé požadovali, aby před ně předstoupil středočeský hejtman Miloš Petera, kterého viní z populistických slibů a napomáhání Azosu k jeho dalšímu fungování. "Já jako hejtman i krajský úřad jsme celou tu problematiku posunuli v maximální míře," vzkázal jim Petera.
Demonstrace proti zinkárně v Nymburku
Demonstrace proti zinkárně v Nymburku | Foto: Gabriela Lukášková

Nymburk - Obyvatelé Nymburku už přes dva roky marně bojují se zinkovnou Azos CZ, která město zamořuje štiplavým a dráždivým zápachem, jenž obyvatelům města způsobuje zdravotní obtíže. Po sérii protestů přímo v Nymburce se místní pod vedením spolku Permanent, který je hlavním hlasem v boji proti Azosu, v pondělí přesunuli před budovu Krajského úřadu Středočeského kraje.

Zhruba dvacítka protestujících držela v rukou transparenty s nápisy jako "Ryba smrdí od hlavy, náš kraj taky", "Petero st,yď se!" nebo "Hrabalův Nymburk? Jedině bez Azosu!". V jednotlivých proslovech účastníci zdůrazňovali především štiplavý zápach a zdravotní komplikace, které zinkovna Nymburčanům způsobuje.

Krajské zastupitelstvo už v dubnu vydalo rozhodnutí o zastavení výroby. V něm se uvádělo, že Azosu k lakovně chybí povolení stavebních úprav a kolaudační souhlas. Majitelé tedy měli buď dodat kolaudaci, nebo rozjet zkušební provoz.

Firma proti tomuto rozhodnutí ale podala odvolání a tak se na jejím provozu dodnes nic nezměnilo. Za chybně uvedený výduch měla navíc společnost zaplatit třísettisícovou pokutu.

Na pondělní demonstraci místní požadovali, aby před ně předstoupil středočeský hejtman Miloš Petera, kterého viní z populistických slibů a napomáhání Azosu k jeho dalšímu fungování. Vyzývali také k jeho nevolení v nadcházejících volbách.

Populismus hejtmana

"Tato kauza je dobrý příklad populismu hejtmana Petery, který už tři roky slibuje, že to bude řešit, ale vlastně to příliš neřeší," uvedl František Kopřiva, lídr středočeských Pirátů, kteří se v kauze Azos také angažují a snaží se spolku Permament pomoci v jejím řešení.

Zhruba po hodině protestů se demonstranti přesunuli do budovy Krajského úřadu, kde se dožadovali jakýchkoliv informací týkajících se kauzy. Příliš úspěšní ale nebyli. "Zástupci krajského úřady mi nyní řekli pouze, že dnes ráno na jednání byli dva zástupci našeho spolku a věc projednávali přednostně," uvedl jeden z účastníků demonstrace Milan Hájek.

Hejtman Petera kvůli účasti na jednání zastupitelstva před demonstrující předstoupit nemohl, k věci se ale vyjádřil později na tiskové konferenci. "Já jako hejtman i krajský úřad jsme celou tu problematiku posunuli v maximální míře. Iniciovali jsme měření, které poprvé stanovilo emisní hodnoty, Azosu jsme udělili několik pokut," uvedl hejtman.

Stěžovatelé by se podle něho měli obrátit na Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy