Nymburk bojuje proti páchnoucí zinkovně. "Ryba smrdí od hlavy, náš kraj taky", skandovali občané

Gabriela Lukášková
19. 9. 2016 19:00
Obyvatelé Nymburka se už dva roky potýkají s štiplavým a dráždivým zápachem ze zinkovny Azos CZ. Někteří obyvatelé mají kvůli zápachu zdravotní potíže. Spolek Permanent, který je nejhlasitějším odpůrcem Azosu, svolal demonstraci před Krajský úřad Středočeského kraje. Lidé požadovali, aby před ně předstoupil středočeský hejtman Miloš Petera, kterého viní z populistických slibů a napomáhání Azosu k jeho dalšímu fungování. "Já jako hejtman i krajský úřad jsme celou tu problematiku posunuli v maximální míře," vzkázal jim Petera.
Demonstrace proti zinkárně v Nymburku
Demonstrace proti zinkárně v Nymburku | Foto: Gabriela Lukášková

Nymburk - Obyvatelé Nymburku už přes dva roky marně bojují se zinkovnou Azos CZ, která město zamořuje štiplavým a dráždivým zápachem, jenž obyvatelům města způsobuje zdravotní obtíže. Po sérii protestů přímo v Nymburce se místní pod vedením spolku Permanent, který je hlavním hlasem v boji proti Azosu, v pondělí přesunuli před budovu Krajského úřadu Středočeského kraje.

Zhruba dvacítka protestujících držela v rukou transparenty s nápisy jako "Ryba smrdí od hlavy, náš kraj taky", "Petero st,yď se!" nebo "Hrabalův Nymburk? Jedině bez Azosu!". V jednotlivých proslovech účastníci zdůrazňovali především štiplavý zápach a zdravotní komplikace, které zinkovna Nymburčanům způsobuje.

Krajské zastupitelstvo už v dubnu vydalo rozhodnutí o zastavení výroby. V něm se uvádělo, že Azosu k lakovně chybí povolení stavebních úprav a kolaudační souhlas. Majitelé tedy měli buď dodat kolaudaci, nebo rozjet zkušební provoz.

Firma proti tomuto rozhodnutí ale podala odvolání a tak se na jejím provozu dodnes nic nezměnilo. Za chybně uvedený výduch měla navíc společnost zaplatit třísettisícovou pokutu.

Na pondělní demonstraci místní požadovali, aby před ně předstoupil středočeský hejtman Miloš Petera, kterého viní z populistických slibů a napomáhání Azosu k jeho dalšímu fungování. Vyzývali také k jeho nevolení v nadcházejících volbách.

Populismus hejtmana

"Tato kauza je dobrý příklad populismu hejtmana Petery, který už tři roky slibuje, že to bude řešit, ale vlastně to příliš neřeší," uvedl František Kopřiva, lídr středočeských Pirátů, kteří se v kauze Azos také angažují a snaží se spolku Permament pomoci v jejím řešení.

Zhruba po hodině protestů se demonstranti přesunuli do budovy Krajského úřadu, kde se dožadovali jakýchkoliv informací týkajících se kauzy. Příliš úspěšní ale nebyli. "Zástupci krajského úřady mi nyní řekli pouze, že dnes ráno na jednání byli dva zástupci našeho spolku a věc projednávali přednostně," uvedl jeden z účastníků demonstrace Milan Hájek.

Hejtman Petera kvůli účasti na jednání zastupitelstva před demonstrující předstoupit nemohl, k věci se ale vyjádřil později na tiskové konferenci. "Já jako hejtman i krajský úřad jsme celou tu problematiku posunuli v maximální míře. Iniciovali jsme měření, které poprvé stanovilo emisní hodnoty, Azosu jsme udělili několik pokut," uvedl hejtman.

Stěžovatelé by se podle něho měli obrátit na Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy