Neexistující výtah za 19 milionů. I tak se dá stavět

ČTK ČTK
22. 9. 2011 6:19
Podnikatel a ředitel domova pro seniory si nechávali proplácet falešné faktury
Pražský vrchní soud poslal podnikatele Romana Krajíčka na 5,5 roku do vězení.
Pražský vrchní soud poslal podnikatele Romana Krajíčka na 5,5 roku do vězení. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/ Uhlířské Janovice - Za dotační podvod při stavbě domova důchodců v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku poslal ve středu pražský vrchní soud podnikatele Romana Krajíčka na 5,5 roku do vězení. Bývalého ředitele domova pro seniory Bedřicha Sixtu potrestal soud za pomoc k tomuto činu podmínkou.

Státu způsobili škodu nejméně 38 milionů korun. Středeční verdikt soudu je pravomocný, strany proti němu mohou podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle trestního senátu nechal osmašedesátiletý Sixta na podnět majitele stavební firmy KRRO Krajíčka od července roku 2000 do července roku 2001 z účtu, ze kterého ministerstvo práce a sociálních věcí uvolňovalo dotace na stavbu domova pro seniory, proplatit faktury na 96 milionů korun, ačkoli oba věděli, že práce nebudou provedeny vůbec, nebo jen částečně.

Sixta vyvázl: Neobohatil se, navíc je vážně nemocný

Předsedkyně senátu Hana Navrátilová uvedla, že Sixtovi soud uložil za pomoc k dotačnímu podvodu trest na 2,5 roku podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let zejména kvůli jeho nízké míře zavinění a také kvůli tomu, že se neobohatil. "Podepisoval dokumenty, o kterých si však byl vědom, že nejsou pravdivé," podotkla Navrátilová.

Podle ní by byl pro Sixtu nepodmíněný trest likvidační, protože jeho zdravotní stav je velice vážný. Čtyřiačtyřicetiletému Krajíčkovi, jenž Sixtu řídil a na rozdíl od něj se neoprávněně obohatil, soud uložil nepodmíněný trest v délce 5,5 roku. Zařadil ho do věznice s dozorem.

19 milionů za výtah, který není

Peníze z veřejné zakázky získali muži například tím, že Sixta proplatil fakturu 19 milionů korun za výtah, který v budově vůbec není. Jedno lůžko v běžném domově důchodců mělo podle ministerských předpisů vycházet na 1,5 milionu. V Janovicích se však jeho cena zvedla dvojnásobně.

Navrátilová také uvedla, že od spáchání zločinu uplynula dlouhá doba a ani s pomocí znalců a stavebních dokumentů se nepodařilo dokonale spočítat, kolik peněz muži prohospodařili.

Krajský soud oběma mužům před časem uložil tvrdší trest za podvod. Ve vězení měli strávit osm a pět let. Vrchní soudci ale verdikt zmírnili. Jejich rozhodnutí následně zrušil Nejvyšší soud v Brně, podle kterého oba soudy pochybily při právní kvalifikaci činu s tím, že skutek měl být posuzován jako podvod dotační, a věc předložil zpět vrchnímu soudu.

V obci na Kutnohorsku stojí hrubá stavba za 100 milionů korun už 11 let. Na její dokončení však nejsou peníze. Středočeský kraj, jako vlastníka stavby, soud odkázal ohledně náhrady škody na řízení ve věcech občanskoprávních.

 

Právě se děje

Další zprávy