Na leteckém dni v Nymburku havarovalo malé letadlo. Spadlo ze 30 metrů, zemřeli dva lidé

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2016 16:49
Na leteckům dnu v Nymburku se při akrobacii zřítil ultralight s dvěma muži. Havárii ani jeden z nich nepřežil. Podle informací mohla nehodu způsobit chybná práce pilota. Vyšetřování příčiny může ale trvat i několik týdnů. Neštěstí vyšetřují odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS ÚO Žatec

Nymburk - Na nymburském letišti během sobotního leteckého dne zhruba hodinu po poledni havarovalo malé letadlo. "Šlo o typ ultralight, zemřeli v něm dva muži," řekla středočeská policejní mluvčí Michaela Richterová. Podle informací mohla nehodu způsobit chybná práce pilota, vyšetřování může ale trvat i několik týdnů.

Nehoda se stala po 13:00 nedaleko přistávací dráhy. "Došlo k pádu z asi 30 metrů," uvedla mluvčí. Šlo o jednomotorové dvoumístné letadlo, posádku tvořili dva muži středního věku.

"Vyšetřovatelé pracují se dvěma verzemi, a to s možnou chybou pilota a případnou technickou závadou," řekl vedoucí nymburského policejního územního odboru Marek Jirouš. Trosky letadla budou z místa odvezeny k odborné expertize. "Byla také nařízena soudní pitva obou mužů," uvedl Jirouš.

Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka na místě nic nehořelo, hasiči místo nehody zajistili.

K vyšetřování nehody přijeli i zástupci Letecké amatérské asociace a odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Podle pořadatelů se nehoda nestala při akrobacii. "K čemu došlo, je předmětem vyšetřování," řekl Oldřich Hořák z nymburského letiště.

Organizátoři akci hned po neštěstí přerušili, nebyl ale přerušen letecký provoz, letadla postupně odlétla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy