Muže před vězením za stalking uchránila expřítelkyně

ČTK ČTK
7. 7. 2011 14:07
Navíc se ke svému bývalému milenci, který ji pronásledoval, vrátila

Mělník - Soudkyně Okresního soudu v Mělníku zastavila trestní stíhání devětačtyřicetiletého muže z Neratovic na Mělnicku, který podle obžaloby letos od ledna do března pronásledoval svoji bývalou přítelkyni.

Od možného ročního pobytu ve vězení, kam za takzvaný stalking mohl jít, jej uchránila právě expřítelkyně. U soudu nečekaně vzala svůj souhlas s trestním stíháním zpět. Svůj vztah prý obnovili. Žena to řekla soudkyni.

Podle státního zástupce Aleše Postupy je to zcela výjimečné. "Za svoji praxi jsem se v případě stalkingu s tímto setkal poprvé," řekl novinářům Postupa.

Žena se pokusila o sebevraždu

Zastavení stíhání je podle něho možné. V trestním řádu jsou vyjmenovány trestné činy, kam patří i stalking, kdy je k trestnímu stíhání potřeba souhlas poškozeného. Většinou jde o osobu blízkou, manžela, druha nebo rodiče.

Obžaloba kladla muži za vinu to, že letos od 1. ledna do 10. března prostřednictvím textových zpráv a telefonátů neúměrně obtěžoval svoji bývalou osmatřicetiletou přítelkyni. Údajně v ní vytvářel pocit méněcennosti.

Žena se pod jeho psychickým nátlakem pokusila spáchat sebevraždu. Léčila se pak v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích a užívala léky. U soudu řekla, že během prvního hlavního líčení vypovídala pod jejich vlivem. "Dnes to už vidím jinak," řekla žena. To, že ji její přítel nebezpečně pronásledoval, ale nepopřela.

Slavila Silvestra s jiným mužem

Milenci se po asi čtyřech letech společného soužití rozešli letos na Nový rok. Žena odjela ze silvestrovské oslavy s jiným mužem. Muž se už v přípravném řízení hájil tím, že o rozchodu vůbec nevěděl, a proto ženu stále a opakovaně kontaktoval. Když se žena na začátku března vrátila z psychiatrické léčebny, opilý se snažil večer dostat do jejího bytu. Žena pak zavolala policii, která jej zadržela.

Stalking neboli pronásledování či slídění je opakované a stupňované obtěžování. Pronásledovatel svou oběť "bombarduje" textovými zprávami, maily, telefonáty či nechtěnými dárky. Psychologové to označují za psychoteror. Český právní řád ještě předloni tento trestný čin neznal. Jeho zařazení mezi kriminální delikty umožnila až novela trestního zákoníku platná od ledna 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy