Muž uškrtil manželku, tělo schoval v autě. 14 let platí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2013 12:59
Šestatřicetiletá žena zemřela loni v květnu krátce po půlnoci. Manželé se rozváděli.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Za vraždu své manželky stráví muž ve vězení 14 let. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání a potvrdil tak původní rozsudek.

Matku dvou dětí, s níž byl v rozvodovém řízení, manžel po hádce uškrtil zřejmě kabelem od GPS navigace a její tělo schoval nedaleko Mlékojed na Mělnicku do kufru auta. K činu se nepřiznal.

"Byli v rozvodovém řízení, takže tam pracovaly emoce... Obhajoba obžalovaného byla od počátku naprosto defenzivní. Neshromažďoval sám důkazy o tom, kde byl a co dělal v době vraždy. Reagoval jen na důkazy, které mu postupně byly předkládány. Tak se nechová člověk, který je nevinný," odůvodnil rozhodnutí předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Muž se s manželkou sešel v noci loni v květnu v Praze na Černém mostě. Byli prý domluveni, že mu žena předá ložní prádlo ze společné domácnosti.

Protože spolu navzdory rozvodovému řízení udržovali příležitostný poměr, manžel k ní nasedl do auta a vyrazili směrem k jejímu domovu. Po cestě se však pohádali a muž ženu v afektu uškrtil poblíž Kojetic na Mělnicku.

Auto s tělem oběti pak ukryl o několik kilometrů dál. Žena byla čtyři dny pohřešována, než ji v odstaveném voze našli neratovičtí strážníci.

Musí zaplatit odškodné

Soudům se sice nepodařilo objasnit, zda k vraždě došlo uvnitř auta, nebo v jeho blízkosti, ani to, zda smrtící zbraní skutečně byl kabel od navigace, který se později ve voze našel za zadním sedadlem. Na základě nepřímých důkazů však dovodily, že pětatřicetiletou ženu nemohl zavraždit nikdo jiný než její manžel.

Muž, který pracuje na železnici jako výhybkář a v minulosti byl už několikrát soudně trestaný, se ve středu hájil tím, že vraždu spáchal někdo cizí poté, co jej manželka vysadila na nádraží.

"Byli jsme dobří přátelé, zůstali jsme kamarády i po rozvodu. Neměl jsem důvod, proč bych jí ubližoval," řekl. Na silnici u Kojetic je prý navíc i v noci silný provoz, takže kdyby se vražda odehrála tak, jak ji popsala obžaloba, musel by ho při činu někdo vidět.

Soud ale tuto verzi události odmítl. "Pokládáme za naprosto vyloučené, že by poškozená k sobě do auta v tak pozdní noční hodině pustila cizí osobu," podotkl Lněnička.

Podle výpisu od operátora navíc žena v dané době nebyla v telefonickém kontaktu s nikým jiným než s manželem. Předchozí mužovy partnerky i příbuzní zavražděné navíc vypověděli, že býval agresivní.

Muž musí pozůstalým po své ženě zaplatit odškodné, které přesahuje milion korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy