Líbeznice mají silniční obchvat, čekaly na něj 40 let

ČTK ČTK
29. 7. 2011 13:10
Obcí projíždělo až 20 tisíc aut denně. Lidé se báli přejít silnici

Líbeznice (u Prahy) - Líbeznice u Prahy se dočkaly silničního obchvatu. Usilovaly o něj 40 let kvůli nadměrně dopravě.

Obcí denně projíždělo až 20 tisíc aut. Lidé mnohdy nemohli ani přejít silnici. Tři kilometry dlouhý obchvat se budoval tři roky. Jeho stavba si vyžádala zhruba 500 milionů korun, řekl starosta obce Martin Kupka.

"V době dopravních špiček bylo velmi komplikované silnici přejít," uvedl Kupka. V Líbeznicích se často stávaly i tragické dopravní nehody. V minulosti například srazilo auto dítě na přechodu, které pak na následky zranění zemřelo.

V zimě kamiony blokovaly celou obec

Nový obchvat okamžitě využily zejména nákladní vozy a kamiony. Ty tvořily čtvrtinu veškeré dopravy, která projížděla Líbeznicemi.

Lidé otevření objezdu vítají hlavně kvůli zvýšení bezpečnosti a hluku z aut. "Mám dvě malé děti a k procházkám jsem si vybírala jen méně důležité boční ulice. Teď už nad tím nebudu muset tolik přemýšlet. Nebudu se už bát dojít si třeba na poštu," řekla třiatřicetiletá obyvatelka Líbeznic.

Uleví se nejen obyvatelům obce, ale také obecním strážníkům. Ti při každé dopravní nehodě, které je velmi zaměstnávaly, museli řídit dopravu v centru. Každý týden se v Líbeznicích odehrály nejméně dvě až tři menší kolize.

V zimě, vždy když napadl sníh nebo se utvořilo náledí, většinou na křižovatce v obci uvízly v kopci kamiony. Ucpaly pak celé Líbeznice.

Obchvat na hlavním tahu z Prahy do České Lípy na silnici I/9 je situován západně od Líbeznic a protíná katastrální území obcí Bořanovice, Líbeznice a Měšice. Má jednu mimoúrovňovou křižovatku, dva mosty a jednu 320 metrů dlouhou protihlukovou stěnu. Původně měl být hotový loni na podzim.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy