Křivoklátsko podepsalo miliardovou smlouvu na vodovod

ČTK ČTK
22. 5. 2013 13:48
Obce na Křivoklátsku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Křivoklát (Rakovnicko) - Sdružení devíti obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody, ve středu podepsalo smlouvu na výstavbu vodovodu a kanalizace za 950 milionů korun bez DPH.

Konečná cena se tedy vyšplhá přes miliardu korun. Výstavba by měla být zahájena v červenci a potrvá dva roky.

Obce však ještě musejí doložit Státnímu fondu životního prostředí financování akce, aby dostaly přislíbené dotace. Není tak zcela jisté, zda výstavba začne.

Nový vodovod by měly mít obce Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku.

Obce projekt připravují asi osm let a musely kvůli němu vytvořit svazek, aby dostaly dotaci přes 600 milionů korun od státního fondu životního prostředí. Předtím totiž starostové o peníze neúspěšně žádali samostatně.

Obce měly podle předsedy projektu a starosty Roztok Vladimíra Melče dotaci přislíbenou a podepsanou od ministra životního prostředí.

Výběr dodavatele se ale značně prodlužoval, a tak povolení na dotaci vypršelo a svazek musí do konce června doložit, jestli má na projekt dostatek peněz.

"V důsledku toho nám snad státní fond vydá rozhodnutí, kde bude upřesněna výše dotace. V případě, že neseženeme dostatečné finanční prostředky, tak se smlouva zruší," řekl Melč.

Zakázka výjimečná svojí cenou

Zakázku v tendru získalo sdružení stavebních firem Hochtief CZ, Geosan Group a Vodohospodářské stavby.

Podle generálního ředitele Hochteif CZ Tomáše Bílka se počítá s vybudováním přečerpávacích stanic nebo několika menších čistíren odpadních vod. Obce budou mít kolem 120 kilometrů vodovodů a kanalizace.

Stavební práce prý nebudou zvlášť výjimečné, dělníky může překvapit pouze tvrdost hornin pod povrchem. Zakázka je však při současné krizi v českém stavebnictví výjimečná svojí cenou.

"Je pravda, že v současné době se příliš často nestává, aby se do kanalizace a vodovodů investovala takto velká částka," řekl Bílek.

Vodovody vedly dubovými kmeny

Obce nový vodovod a kanalizaci potřebují, protože trpí nedostatkem pitné vody a brzdí to jejich rozvoj. Dalším problémem je likvidace podzemních vod, které musejí odvážet do čističek.

Například v Křivoklátu původní vodovody vedly od konce 18. století dubovými kmeny, které kolem roku 1910 nahradilo litinové potrubí. Novější vodovod však byl natažen pouze k hradu a podle starosty Milana Naďě zásobuje jen 336 ze 680 obyvatel.

"Ta kvalita pitné vody bude lepší, protože bude lépe chráněná," poznamenal Naď. Z původního vodovodu chce nechat část zachovat jako technickou památku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy