Kolín nechce nové ubytovny, vzkvétá v nich kriminalita

ČTK ČTK
29. 10. 2013 13:03
Radní schválili stavební uzávěru, která má stavbě nových ubytoven zabránit
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Kolín - Kolín chce zabránit vzniku nových ubytoven pro nepřizpůsobivé. Podobných zařízení rychle přibývá, nyní jich jsou ve městě tři desítky.

Radní proto schválili stavební uzávěru, která se týká staveb pro dočasné ubytování na celém území města. Měla by znemožnit výstavbu a kolaudace nových problémových ubytoven, uvedl místostarosta Tomáš Růžička (Kolíňáci).

"Jedná se o opatření, které má zamezit vzniku nových ubytoven, ve kterých se koncentrují především sociálně vyloučené domácnosti. V těchto lokalitách se pak projevuje určitá drobná majetková trestná činnost či vandalismus," řekl Růžička. Stavební uzávěra je podle něj platná do konce roku 2015 nebo do doby, než bude schválena změna územního plánu.

Přes třicet problémových ubytoven

V Kolíně jsou podle Růžičky čtyři desítky ubytoven, z toho jednatřicet z nich je problémových. Kolik přesně v nich žije lidí, radnice nemá spočítáno. Kapacita těchto zařízení je až devět set lůžek. Podle Růžičky v poslední době problémových ubytoven přibylo, ještě v roce 2010 jich bylo jen devatenáct.

"Státní politika je v tomto ohledu velmi nešťastná. Podpora těm, kdo ubytovny provozují, byla natolik lákavá, že to vedlo ke vzniku nových ubytoven," míní starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

V Kolíně je, podle něj bohužel, dostatek starých nemovitostí, například v bývalých průmyslových areálech, kde nové ubytovny mohou vznikat. Stavební uzávěra to ale znemožní, protože tato zařízení nebudou zkolaudována.

Dlouhodobě vyšší kriminalitu v Kolíně policie přičítá příchodu velkých investorů do regionu, který s sebou přinesl velkou migraci. Město je také snadno dostupné z Prahy, jde o významný železniční uzel.

Problém představuje i vysoký počet uživatelů drog. "Jsme průmyslové město, jsme železniční uzel, takže jsme bohužel první zastávka pro migrující obyvatele, kteří sem přicházejí například ze severních nebo severovýchodních Čech," podotkl Růžička.

Rakušan připomněl, že téma sociální migrace je nyní velmi aktuální i v ostatních městech a starostové o něm spolu diskutují. "Svaz měst a obcí chce, aby nová vláda tuto věc rychle řešila," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Cena daňově nejvýhodnější stravenky kvůli inflaci vzroste o 30 korun

Cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele od soboty kvůli vysoké inflace vzroste o 30 korun na 180 korun. Běžně ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) upravuje hodnotu stravného na pracovních cestách, od které se výše nejvýhodnější stravenky odvozuje, jednou ročně, a to od ledna. Letos na začátku roku cena meziročně stoupla o 13 korun na 150 korun. Šlo o největší meziroční skok za posledních deset let. O změně vyhlášky dnes v tiskové zprávě informovala společnost Sodexo Benefity.

Zákoník práce ministerstvu práce ukládá, aby stravné upravilo v mimořádném termínu, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu ceny ve veřejném stravování zvýší či sníží alespoň o pětinu proti dni účinnost poslední vyhlášky. V červnu ceny ve veřejném stravování podle Sodexo Benefity stouply o 20,19 procenta.

Horní hodnota stravného na pracovních cestách bude od soboty místo 118 korun nově 142 korun. Hranice pro tzv. stravovací paušál, který je od ledna loňského roku alternativou ke stravenkám, se zvedne o 16,8 Kč na 99,4 koruny.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Ministerstvo školství podpoří školy se sociálně znevýhodněnými žáky dvěma miliardami korun

Asi 400 vybraných škol s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků dostane v dalších letech na zlepšení vzdělávání dětí dvě miliardy korun z evropských dotací. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu.

Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) současná data ukazují, že problém s nerovnostmi ve školství je natolik vážný, že jeho řešení by mohlo do budoucna vést k sociálním problémům a stát víc peněz, než když se bude řešit preventivně. Například podle zjištění organizace PAQ Research se neúspěšnost žáků ve vzdělávání týká řady mikroregionů napříč Českem, nejen často zmiňovaného Karlovarského či Ústeckého kraje. Vyšší neúspěšnost je třeba na území obcí s rozšířenou působností na periferiích krajů. Na neúspěch žáků mají podle výzkumu zásadní vliv především exekuce či špatná bytová situace rodin.

O peníze na podporu znevýhodněných škol mohou žádat základní školy, do kterých chodí nadprůměrné zastoupení žáků se sociálním znevýhodněním. Ministerstvo školy rozdělilo do čtyř kategorií s tím, že na nejnižší úrovni mohou obdržet až dva tisíce korun na žáka a na nejvyšší až šestnáct tisíc korun na školáka. Peníze budou moct využít na personální podporu, zajištění podpory žáků a na další vzdělávání a rozvoj pedagogických pracovníků. Budou tak moci například zajistit školního sociálního pedagoga, pracovníka pro volnočasové aktivity nebo doučování v době prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy