Kolín chce většinu pozemků své zóny prodat do roku 2013

Jakub Unger
25. 9. 2011 15:37
Téměř polovina kolínské zóny zůstává volná, radnice věří ve zmírnění podmínek
Kolínská automobilka TPCA
Kolínská automobilka TPCA | Foto: Czechtourism

Kolín - Většina pozemků v kolínské průmyslové zóně by mohla být podle představ radnice prodána do roku 2013. V té době navíc přestanou platit omezení, jimiž je město při nabízení pozemků limitováno, řekl ČTK starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín). Celá zóna má rozlohu 370 hektarů, z toho asi 120 hektarů je dosud volných.

Koncem letošního roku podle Rakušana skončí situace, kdy město musí každý krok týkající se zóny konzultovat s meziresortní komisí a agenturou CzechInvest. Nastavená pravidla však bude muset ještě dva roky dodržovat. Je například striktně určeno spektrum oborů, které lze v zóně provozovat. Minulé vedení radnice kvůli tomu nepochodilo se záměrem vybudovat na části území obří fotovoltaickou elektrárnu.

V současnosti radnice jedná se třemi velkými investory, alespoň s jedním z nich by mohla uzavřít dohodu do konce roku. Detaily ale nechce zveřejňovat, protože je vázána obchodním tajemstvím. "Byli jsme investory velmi důrazně upozorněni, že jakýkoliv únik informace znamená odchod jinam," uvedl starosta. V minulosti radnice oznámila, že by v zóně mohl vzniknout letecký závod a výrobna chladicích systémů a klimatizací. Zájemci o pozemky tento přístup radnice údajně velmi kritizovali.

V současnosti kolínskou průmyslovou zónu využívá především automobilka TPCA, která zaujímá plochu zhruba 125 hektarů. Další pozemky v sousedství obří továrny získali její dodavatelé a partneři. Své provozy tam má dodavatelská společnost Toyota Tsusho a logistické firmy NYK Logistic a Gefco. Všechny svou činností bezprostředně navazují na automobilku.

Cena za jeden metr čtvereční činí 410 korun, podle radnice je vyšší než v konkurenčních zónách ve střední Evropě. To prodej pozemků ztěžuje. Případný přepočet ceny by musel vzejít od CzechInvestu, agentura však údajně městu sdělila, že to není reálné. Například v konkurenční zóně v Polsku mají podle Rakušana cenu deset eur za metr čtvereční (přibližně 249 korun). Investor navíc v Kolíně musí v případě některých pozemků zaplatit ještě za vyjmutí z půdního fondu.

Město v současnosti splácí návratnou finanční výpomoc na vybudování zóny, splátky jsou plánovány až do roku 2021. Jenom v příštím roce radnice na tento účel vynaloží 18 milionů korun.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy