Kolín bude žalovat bývalého místostarostu Pekárka

ČTK ČTK
13. 5. 2014 12:05
Rada města chce náhradu škody za machinace s pozemky bývalého místostarosty Romana Pekárka.
Bývalý poslanec ODS a místostarosta Kolína Roman Pekárek.
Bývalý poslanec ODS a místostarosta Kolína Roman Pekárek. | Foto: Jan Langer

Kolín - Rada města Kolína potvrdila usnesení městského zastupitelstva o žalobě o náhradu škody v souvislosti s úplatkářskou aférou bývalého poslance a někdejšího kolínského místostarosty Romana Pekárka (dříve ODS).

Město v těchto dnech dokončilo vypracování žaloby a pověřilo právního zástupce k zastupování města ve sporu. Uvedl to starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín). O tom, jak velká škoda městu vznikla, rozhodne soud.

Pozemky za zvýhodněnou cenu

Pekárek si odpykává pětiletý trest za korupci spojenou s prodejem městského pozemku. Městu jeho počínáním mohla vzniknout škoda, radnice bude své nároky vymáhat v civilním řízení.

V kauze šlo podle dřívějších informací o to, že Pekárek nabídl v roce 2009 brněnskému podnikateli, že mu zařídí prodej více než 92 tisíc metrů čtverečních městských pozemků v průmyslové zóně Kolín-Šťáralka za patnáct milionů korun. Tržní cena stanovená znalcem byla však podle žalobce nejméně 41 milionů.

Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům. "Včera rada města pověřila svým rozhodnutím právního zástupce města Kolína k podání žaloby a zastupování města ve sporu o náhradu škody," řekl Rakušan.

Soudy Pekárkovi uložily kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci pokutu 250 tisíc korun a zákaz působení v samosprávě.

Zastupitelé podání žaloby schválili dvaadvaceti hlasy, dva byli proti a tři se hlasování zdrželi. O tom, zda a jaká škoda městu vznikla, rozhodne soud.

Pokud by radnice žalobu nepodala, mohla být podle Rakušana napadena, že nepostupuje s péčí řádného hospodáře. Na druhou stranu ale město riskuje, že bude muset zaplatit stotisícové soudní poplatky, pokud by ve sporu neuspělo.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy