reklama
 
 

Kolín bude žalovat bývalého místostarostu Pekárka

13. 5. 2014 12:05
Rada města chce náhradu škody za machinace s pozemky bývalého místostarosty Romana Pekárka.

Kolín - Rada města Kolína potvrdila usnesení městského zastupitelstva o žalobě o náhradu škody v souvislosti s úplatkářskou aférou bývalého poslance a někdejšího kolínského místostarosty Romana Pekárka (dříve ODS).

Město v těchto dnech dokončilo vypracování žaloby a pověřilo právního zástupce k zastupování města ve sporu. Uvedl to starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín). O tom, jak velká škoda městu vznikla, rozhodne soud.

Pozemky za zvýhodněnou cenu

Pekárek si odpykává pětiletý trest za korupci spojenou s prodejem městského pozemku. Městu jeho počínáním mohla vzniknout škoda, radnice bude své nároky vymáhat v civilním řízení.

V kauze šlo podle dřívějších informací o to, že Pekárek nabídl v roce 2009 brněnskému podnikateli, že mu zařídí prodej více než 92 tisíc metrů čtverečních městských pozemků v průmyslové zóně Kolín-Šťáralka za patnáct milionů korun. Tržní cena stanovená znalcem byla však podle žalobce nejméně 41 milionů.

Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům. "Včera rada města pověřila svým rozhodnutím právního zástupce města Kolína k podání žaloby a zastupování města ve sporu o náhradu škody," řekl Rakušan.

Soudy Pekárkovi uložily kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci pokutu 250 tisíc korun a zákaz působení v samosprávě.

Zastupitelé podání žaloby schválili dvaadvaceti hlasy, dva byli proti a tři se hlasování zdrželi. O tom, zda a jaká škoda městu vznikla, rozhodne soud.

Pokud by radnice žalobu nepodala, mohla být podle Rakušana napadena, že nepostupuje s péčí řádného hospodáře. Na druhou stranu ale město riskuje, že bude muset zaplatit stotisícové soudní poplatky, pokud by ve sporu neuspělo.

autor: ČTK | 13. 5. 2014 12:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama