Klaus hájil na svatováclavské pouti tradiční hodnoty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 9. 2011 14:37
Mše ve městě, kde byl patron české země zavražděn, se zúčastnily tisíce lidí
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Ludvík Hradilek

Stará Boleslav - Význam tradičních hodnot a rodiny ve středu vyzdvihli ve Staré Boleslavi na Svatováclavské pouti představitelé římskokatolické církve i prezident Václav Klaus.

Již tradiční mši ve městě, kde byl zavražděn patron české země, sloužil pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka. Vedle vysokých církevních hodnostářů a prezidenta, jehož účast byla kvůli onemocnění původně nejistá, se dostavili i další političtí a armádní přestavitelé.

Duka při mši stejně jako olomoucký arcibiskup Jan Graubner hovořili především o důležitosti rodiny.

"Vše tradiční je zesměšňováno," tvrdil prezident

Ve stejném duchu promluvil prezident Klaus, podle kterého je rodina odvěké prostředí pro vztah muže a ženy a pro výchovu dalších generací. Hájil také tradiční hodnoty a kritizoval "oportunistický modernismus".

"Vše tradiční a konzervativní je vydávané za nemoderní, je zesměšňováno a vylučováno ze společenského dialogu," řekl Klaus, podle kterého je třeba za tradiční hodnoty bojovat.

"Jsme v době, kdy je nutno riskovat i nepochopení, kdy je nutno vystavit se i nepříjemným střetům, jakkoliv se zdá, že v nich má druhá strana převahu," prohlásil Klaus s dodatkem, že on sám se o to snaží. Zdůraznil také nutnost vlastenectví.

Poslouchalo ho zaplněné Mariánské náměstí, na němž si poutníci připomněli odkaz svatého Václava, knížete a patrona české země, od jehož násilné smrti dnes uplynulo 1076 let.

Poutníků se na mši sešlo odhadem daleko více než loni, kdy jich v chladném a deštivém počasí dorazilo asi 700. Rekordní návštěvu 50 000 lidí z roku 2009, kdy do města zavítal papež Benedikt XVI., ale jistě nepřekonali.

Poutníci i ze Slovenska

Dvě hodiny dlouhá bohoslužba byla hlavně pro věřící mnohdy velmi intimní záležitostí, při modlitbách mnozí poklekali bez váhání přímo na asfaltovou silnici. Mezi účastníky zřejmě věřící převládali a byli to spíše lidé starší nebo střední generace. Rušili je však procházející lidé. Vyslechli si od nich i nepřívětivé komentáře.

Do Staré Boleslavi dorazili lidé ze všech koutů republiky, přijeli například věřící z Českých Budějovic nebo Třeboně, ale i věřící ze Slovenska. "Odkaz svatého Václava je velmi živý i dnes. Lidé by se měli sami nad sebou zamyslet a dělat něco nezištně pro druhé," řekli poutníci ze Slovenska.

Starosta města Ondřej Přenosil (ODS) uvedl, že město tradici pouti před devíti lety obnovilo rádo. "Jde dnes o jedno z nejvýznamnějších českých poutních míst," uvedl starosta.

Kromě účasti na mši mohli poutníci spatřit také svatováclavské relikvie, které byly do města přivezeny už v úterý a které budou vystaveny v kryptě baziliky svatého Václava až do 19:00.

Vedle duchovního programu se lidé mohou těšit na koncerty a tradiční pouťovou zábavu. Ohňový průvod vyjde do Houštky ve 20:30, kde se o půl hodiny později rozzáří na nebi ohňostroj. Na nádraží ve Staré Boleslavi je přistaven speciální vlak, který je pojmenován Jan Pavel II. - Totus Tuus. Lidé v něm naleznou výstavu věnovanou životu a dílu blahoslaveného papeže.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 27 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy