Kempy na Slapech zejí prázdnotou, lidé se bojí koupat

ČTK ČTK
28. 6. 2013 14:11
Lidé se podle provozovatelů kempů obávají zhoršené kvality vody po povodních
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podmračené počasí a nedávné záplavy nepříznivě poznamenaly začátek letní sezony na slapské přehradě.

Přestože provozovatelé kempů odklidili naplavené dříví a uhynulé ryby a vyčistili přilehlé pláže, rekreanty zatím marně vyhlížejí. Lidé se podle nich obávají zhoršené kvality vody po povodních.

"Nikoho tady nemáme, je to prázdné. Lidé mají asi jiné starosti a počasí nám moc nepřeje," řekla Zdeňka Švelblová z autokempu Ždáň. Rezervací je podle ní minimum, navíc je lidé ještě ruší. "Letos to asi nebude žádná sláva," obává se provozovatelka.

Prázdnotou zeje i kemp v Cholíně, kde je v současnosti jen pár stanů. "Zatím je to velice špatné. Nedá se koupat, protože hygienici to nedoporučují, a tak lidé nejsou," uvedl provozovatel Ivan Lískovec.

Podle Sylvy Hnídkové z Juniorcampu Tobogán v Nové Živohošti jsou přitom obavy rekreantů ze znečištěné vody zbytečné.

"Hygiena nám donesla doklad, že to moc nedoporučují a že je dobré se osprchovat, což, bohužel, řada lidí vnímá jako zákaz koupání," poznamenala.

Právě kvůli zprávám o špatné kvalitě vody podle ní lidé odhlašují objednané pobyty. "Nicméně snažíme se jim vysvětlit, že zrovna v té naší zátočině je voda čistá, denně se čistí pláže," namítla Hnídková.

Koupání na vlastní nebezpečí

Podle hygieniků se lidé na Slapech mohou koupat jen na vlastní nebezpečí.

Vodu už by sice nemělo znečišťovat velké množství ryb, které se tam dostaly při povodních, ale další vzorky budou hygienici odebírat až příští týden a do té doby bude voda označena za nevhodnou ke koupání.

Provozovatelé kempů věří, že se situace postupně zlepší. "Čekáme, až se to rozjede," poznamenal Lískovec. Kemp je podle něj na rekreanty připraven, odklízecí práce už dávno skončily.

"Museli jsme od břehů odtahovat tolstolobiky, aby to tady nesmrdělo. Těch byly stovky," uvedl provozovatel.

Podle Hnídkové bylo plno práce i s naplaveným dřevem. "Denně nastupovalo pět pracovníků, kteří ho pálili. První týden to dělali třikrát čtyřikrát za den. Bylo to velké množství, ale dělali jsme to ve vlastním zájmu," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy