Po Středočeském kraji půjde cestovat na jednu jízdenku. Integrace má být hotova v roce 2019

ČTK ČTK
25. 2. 2018 13:12
Celý proces slučování veřejné linkové dopravy začal už na počátku 90. let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s Prahou od letošního prosince. U autobusů je situace složitější, jedná se s dopravci o obnově odbavovacích systémů a řeší se kapacita a počty řidičů. S dokončením integrace autobusové dopravy se počítá do konce příštího roku, oznámil ředitel příspěvkové organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) Pavel Procházka.

Slučování autobusové dopravy, které umožňuje jednodušší cestování na jednu jízdenku, letos pokračuje na Nymbursku a Kolínsku, propojena má být oblast Lysé nad Labem s Mladou Boleslaví. Pokračovat by se mělo i směrem na Zásmuky a Uhlířské Janovice včetně spojení se Sázavou. Řešit se má i propojení Prahy s Berounem, Hořovicemi, Zdicemi a částečně napojení přes Hořovice na Příbram. "Pevně doufáme, že se nám do konce příštího roku podaří tu integraci dokončit," uvedl Procházka.

Připomněl, že masivní sjednocování železniční dopravy začalo loni na Roudnicku v Ústeckém kraji, pokračovalo na Nymbursku a Benešovsku a letos v únoru byl dokončen prstenec kolem Prahy díky připojení Berounska, Příbramska a Rakovnicka. Od 1. července by podle Procházky mohla být železniční doprava integrována na úrovni hranic středních Čech a s prosincovými změnami jízdních řádů má celý proces postoupit za hranice regionu do spádových center, jako jsou Tábor, Turnov, Rokycany a podobně.

Procházka připomněl, že zapojení větších celků do jednotného systému začalo v rámci pilotního projektu v roce 2015 na Mělnicku a Neratovicku. "Ukázalo se, že je to správná cesta, počet cestujících narostl zhruba o 30 procent proti původnímu stavu. Takže od toho jsme se odrazili," uvedl.

Celý proces slučování veřejné linkové dopravy však začal mnohem dříve, na počátku 90. let, kdy se postupně rozpadaly původní ČSAD. Problém byl podle Procházky s financováním a reálně hrozilo, že kvůli úspoře nákladů dopravců budou muset cestující přestupovat na hranici s Prahou. Hlavní město v roce 1993 zřídilo příspěvkovou organizaci Ropid, která dostala na starost organizování přeshraniční spolupráce a zároveň organizování jízdních řádů na území hlavního města.

Kromě autobusů se do integrace zapojily i vlaky a kolem roku 2000 už celý systém zejména v okresech Praha-východ a Praha-západ fungoval poměrně rozvinutě. Problémy se podle Procházky objevily v letech 2010 a 2011, kdy se integrace zastavila. Kolem roku 2013 proto zasedly expertní týmy obou krajů a začaly připravovat vznik jednotného systému v podobě, jak funguje nyní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy