Po Středočeském kraji půjde cestovat na jednu jízdenku. Integrace má být hotova v roce 2019

ČTK ČTK
25. 2. 2018 13:12
Celý proces slučování veřejné linkové dopravy začal už na počátku 90. let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s Prahou od letošního prosince. U autobusů je situace složitější, jedná se s dopravci o obnově odbavovacích systémů a řeší se kapacita a počty řidičů. S dokončením integrace autobusové dopravy se počítá do konce příštího roku, oznámil ředitel příspěvkové organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) Pavel Procházka.

Slučování autobusové dopravy, které umožňuje jednodušší cestování na jednu jízdenku, letos pokračuje na Nymbursku a Kolínsku, propojena má být oblast Lysé nad Labem s Mladou Boleslaví. Pokračovat by se mělo i směrem na Zásmuky a Uhlířské Janovice včetně spojení se Sázavou. Řešit se má i propojení Prahy s Berounem, Hořovicemi, Zdicemi a částečně napojení přes Hořovice na Příbram. "Pevně doufáme, že se nám do konce příštího roku podaří tu integraci dokončit," uvedl Procházka.

Připomněl, že masivní sjednocování železniční dopravy začalo loni na Roudnicku v Ústeckém kraji, pokračovalo na Nymbursku a Benešovsku a letos v únoru byl dokončen prstenec kolem Prahy díky připojení Berounska, Příbramska a Rakovnicka. Od 1. července by podle Procházky mohla být železniční doprava integrována na úrovni hranic středních Čech a s prosincovými změnami jízdních řádů má celý proces postoupit za hranice regionu do spádových center, jako jsou Tábor, Turnov, Rokycany a podobně.

Procházka připomněl, že zapojení větších celků do jednotného systému začalo v rámci pilotního projektu v roce 2015 na Mělnicku a Neratovicku. "Ukázalo se, že je to správná cesta, počet cestujících narostl zhruba o 30 procent proti původnímu stavu. Takže od toho jsme se odrazili," uvedl.

Celý proces slučování veřejné linkové dopravy však začal mnohem dříve, na počátku 90. let, kdy se postupně rozpadaly původní ČSAD. Problém byl podle Procházky s financováním a reálně hrozilo, že kvůli úspoře nákladů dopravců budou muset cestující přestupovat na hranici s Prahou. Hlavní město v roce 1993 zřídilo příspěvkovou organizaci Ropid, která dostala na starost organizování přeshraniční spolupráce a zároveň organizování jízdních řádů na území hlavního města.

Kromě autobusů se do integrace zapojily i vlaky a kolem roku 2000 už celý systém zejména v okresech Praha-východ a Praha-západ fungoval poměrně rozvinutě. Problémy se podle Procházky objevily v letech 2010 a 2011, kdy se integrace zastavila. Kolem roku 2013 proto zasedly expertní týmy obou krajů a začaly připravovat vznik jednotného systému v podobě, jak funguje nyní.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy