Hostivice u Prahy chystá tři záchytná parkoviště poblíž vlakového nádraží

ČTK ČTK
5. 9. 2016 18:45
Kapacita tří nových parkovišť poblíž hostivického nádraží by měla být kolem 500 míst. Kromě toho chce město také opravit nádraží a zmodernizovat trať. Vlak do Prahy má jezdit častěji - ve špičce každých 10 minut do centra, na Smíchov každou půlhodinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Hostivice - V Hostivici u Prahy vzniknou poblíž železniční trati tři záchytná parkoviště. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) plánuje kromě modernizace trati do Prahy, na kterou připravuje dokumentaci, i opravu hostivického nádraží včetně vybudování tří zastřešených nástupišť a bezbariérového podchodu. Město už jedno záchytné parkoviště vybudovalo, plány na další vítá, řekl starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl.

SŽDC v sobotu při besedě představila obyvatelům Hostivice plánované úpravy trati mezi Prahou a Kladnem, především úseku Praha-Ruzyně - Kladno, který po dokončení zrychlí i dopravu obyvatel Hostivic do Prahy. Ve špičce pojede vlak z Hostivice do centra Prahy každých deset minut a na Smíchov každých 30 minut. Modernizace trati bude rozdělena do několika etap, hotovo by mělo být mezi lety 2023 a 2024.

"V dnešní době popojedou lidé autem k nádraží, okolní ulice jsou tak přeplněny," uvedl starosta. Situaci by měla zlepšit právě záchytná parkoviště, zahlcení dopravou se město podle starosty neobává.

Aby železniční doprava byla dobře dostupná i pro ty, kteří nebydlí poblíž nádraží, mají u železniční stanice na nevyužívaných pozemcích přibýt parkoviště na obou stranách trati tak, aby se sem dostali lidé z okolí i ti, kteří sem budou mířit z dálnice D6. Celkem mají mít parkoviště kapacitu kolem 500 míst.

Cestujícím hromadné dopravy z Hostivice do Prahy slouží také autobusové spoje mířící do Zličína, jejich množství už ale podle starosty nejde zvýšit kvůli průjezdnosti Zličína a Sobína.

Po dokončení modernizace trati mezi Prahou a Kladnem a vybudování odbočky na Letiště Václava Havla bude možné jet z Hostivice na letiště vlakem, a to s přestupem v Praze-Ruzyni. Naopak nákladní vlaky nebudou kvůli obnově propojení Litovice - Jeneč ve směru Rudná u Prahy - Kladno zajíždět do stanice Hostivice.

Modernizovaná trať zhruba za 20 miliard korun bude plně dvojkolejná a elektrifikovaná. Projekt řeší i železniční propojení mezi Dejvickou a Veleslavínem. Radnice Prahy 6 trvá na vedení dráhy tunelem, což je dražší varianta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy