Hostivice u Prahy chystá tři záchytná parkoviště poblíž vlakového nádraží

ČTK ČTK
5. 9. 2016 18:45
Kapacita tří nových parkovišť poblíž hostivického nádraží by měla být kolem 500 míst. Kromě toho chce město také opravit nádraží a zmodernizovat trať. Vlak do Prahy má jezdit častěji - ve špičce každých 10 minut do centra, na Smíchov každou půlhodinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Hostivice - V Hostivici u Prahy vzniknou poblíž železniční trati tři záchytná parkoviště. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) plánuje kromě modernizace trati do Prahy, na kterou připravuje dokumentaci, i opravu hostivického nádraží včetně vybudování tří zastřešených nástupišť a bezbariérového podchodu. Město už jedno záchytné parkoviště vybudovalo, plány na další vítá, řekl starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl.

SŽDC v sobotu při besedě představila obyvatelům Hostivice plánované úpravy trati mezi Prahou a Kladnem, především úseku Praha-Ruzyně - Kladno, který po dokončení zrychlí i dopravu obyvatel Hostivic do Prahy. Ve špičce pojede vlak z Hostivice do centra Prahy každých deset minut a na Smíchov každých 30 minut. Modernizace trati bude rozdělena do několika etap, hotovo by mělo být mezi lety 2023 a 2024.

"V dnešní době popojedou lidé autem k nádraží, okolní ulice jsou tak přeplněny," uvedl starosta. Situaci by měla zlepšit právě záchytná parkoviště, zahlcení dopravou se město podle starosty neobává.

Aby železniční doprava byla dobře dostupná i pro ty, kteří nebydlí poblíž nádraží, mají u železniční stanice na nevyužívaných pozemcích přibýt parkoviště na obou stranách trati tak, aby se sem dostali lidé z okolí i ti, kteří sem budou mířit z dálnice D6. Celkem mají mít parkoviště kapacitu kolem 500 míst.

Cestujícím hromadné dopravy z Hostivice do Prahy slouží také autobusové spoje mířící do Zličína, jejich množství už ale podle starosty nejde zvýšit kvůli průjezdnosti Zličína a Sobína.

Po dokončení modernizace trati mezi Prahou a Kladnem a vybudování odbočky na Letiště Václava Havla bude možné jet z Hostivice na letiště vlakem, a to s přestupem v Praze-Ruzyni. Naopak nákladní vlaky nebudou kvůli obnově propojení Litovice - Jeneč ve směru Rudná u Prahy - Kladno zajíždět do stanice Hostivice.

Modernizovaná trať zhruba za 20 miliard korun bude plně dvojkolejná a elektrifikovaná. Projekt řeší i železniční propojení mezi Dejvickou a Veleslavínem. Radnice Prahy 6 trvá na vedení dráhy tunelem, což je dražší varianta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy