reklama
 
 

Haló, tady věznice. Trestanci budou nabízet produkty, vězení spustí call centrum

Aktualizováno 29. 8. 2016 14:12
Věznice ve Vinařicích chce umožnit některým z vězňů práci ve vznikajícím call centru. Několik desítek z tamních vězňů bude lidem nabízet služby společnosti T-Mobile a dalších firem. Projekt připravila vězeňská služba ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti a soukromou firmou. Podle ministra spravedlnosti si tak vězni navyknou na práci a bude pro ně snazší se po propuštění zařadit zpět do pracovního procesu.

Vinařice – "Dobrý den, máte pět minut na krátký telefonát?" Podobný "nabízecí" hovor v budoucnu můžete při troše štěstí absolvovat s trestancem. Věznice ve středočeských Vinařicích totiž otevře telefonní centrum, ve kterém zaměstná desítky vězňů.

Zaměstnávání vězňů

Vězeňské službě se v oblasti zaměstnávání  odsouzených daří. V tuto chvíli pracuje přes 7100 odsouzených, což je necelá třetina z 22 tisíc vězňů v České republice. Od začátku roku vzrostl počet zaměstnaných odsouzených o více než tisíc a se zaměstnavateli má Vězeňská služba ČR aktuálně uzavřeno okolo 300 smluv. Posledním projektem pro zaměstnávání vězňů bylo na začátku srpna zahájení chovu včel, o které se stará sedm trestanců z věznice v Rýnovicích.

Ti budou ve vězeňském call centru nabízet produkty a služby různých firem, například společnosti T-Mobile, která projekt zastřešuje. Jak ministerstvo, tak i vězeňská služba si pochvalují, že vězni si budou díky zaměstnání vydělávat na svůj pobyt za mřížemi. Jeden odsouzený stojí daňové poplatníky přibližně 40 tisíc korun měsíčně.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) otevření telefonního centra vítá hlavně proto, že vězni si navyknou na práci, což jim pomáhá znovu se po odpykání trestu začlenit do společnosti. I podle statistik se ti, kteří najdou práci, méně vracejí zpátky do vězení.

"Mojí snahou proto je, aby pracovali všichni odsouzení, kteří pracovat mohou," řekl ministr Pelikán, který pracovní pozice pro vězně hodlá dál rozšiřovat. "Projekt tohoto call centra je dalším krokem, který nám pomůže se k tomuto cíli přiblížit," konstatoval ministr.

Ředitel vězeňské služby Petr Dohnal vyzdvihuje i to, že projekt telefonního centra pod názvem Změna je možná získal ve Vídni v roce 2015 prestižní cenu Sozial Marie. "Ta je nejstarším evropským oceněním pro sociální inovace a dostávají ho projekty, které nabízejí nová řešení pro naléhavé společenské výzvy," vysvětlil Dohnal. "Má to naši velkou podporu. Jejich pracovní činností se naplňuje účel výkonu trestu."

Projekt připravila Vězeňská služba ČR spolu s ministerstvem spravedlnosti a firmou A-Giga, jež za vybudování telefonního centra zaplatila přes osm milionů korun. A její jednatelka Věra Babišová ubezpečuje, že call centrum dodržuje veškerá pravidla daná zákonem o ochraně osobních údajů. "Toto dodržování podléhá četným a důkladným kontrolám ze strany věznice," upozornila.

Vězni budou mít na počítači spuštěnou aplikaci, která jim zobrazí pouze náhodně generované telefonní číslo, které se automaticky vytočí. "Během hovoru zjistí jméno volaného a to, zda má klient o nabízený produkt zájem. Zbytek musí dělat civilní pracovník mimo vězení," řekla Babišová ze společnosti A-Giga, která do projektu investovala přes osm milionů korun. Podle Babišové mohou tito vězni po propuštění začít pracovat v normálním call centru.

Než dostanou trestanci práci, musí projít složitým výběrovým řízením. Jedním z kritérií bude i to, že musí chtít pracovat. Vězni budou dostávat po odečtení všech poplatků čtyři a půl tisíce korun. Do projektu projde 400 vězňů, kteří budou procházet postupným školením a dalším výběrem. Nakonec jich bude v call centru na čtyřhodinové směny pracovat 90.

Telefonní centrum ve Vinařicích už před pár lety fungovalo. Na začátku loňského roku jej ale zastavil tehdejší ředitel vězeňské služby Pavel Ondrášek. Důvodem byly informace, že vězni mají přístup k osobním údajům volajících. Kontrola Úřadu pro ochranu osobních údajů však tehdy vyloučila, že vězni mohli shromažďovat rodná čísla a další údaje, aby je po propuštění mohli zneužít, jak o tom psala některá média.

"Bylo nešťastné, že byl tento projekt kvůli ne zcela pravdivým informacím zastaven," řekl Pelikán.

Ve vinařické věznici, která je třetí největší v Česku, si odpykává své tresty zhruba jedenáct set vězňů odsouzených za opakované trestné činy nebo závažné zločiny. Telefonní centrum jich zaměstná až devadesát.

V současnosti už ve věznici pracují téměř tři stovky odsouzených ve skladech, v kuchyni nebo dělají další pomocné práce. Dvanáct trestanců dokonce pracuje mimo věznici.

autor: Lukáš Prchal | 29. 8. 2016 5:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama